“Bunlar sezonluk iktidar”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile Muğla’ya gelen ve Yeşilbağclar beldesinde Genel Başkanının gelişini bekleyerek vatandaşlarla buluşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin partililerle kahvehanede bir süre sohbet etti. Partililerin 10 yıl sonra ikinci parti bile olamayız eleştirilerine cevap veren Tekin, “bunlar sezonluk iktidarlar. Tıpkı bir zamanlar Evren ve Özal’ı kullandıkları gibi. Askerlerin bu ülkeyi ne hale getirdiğini analiz edemezsek bu işin içinden çıkamayız” diyerek sendikalara yüklendi ve “ülkede sendika yok” diye konuştu.

“Bunlar sezonluk iktidar”
 Yıllardan bu yana CHP’nin iktidara gelememesinden şikayet eden ve bunu nedenini soran partililerden Bülent Bilmez, Gürsel Tekin’e, “54 yaşındayım ve 18 yaşından beri bu partide mücadele vermekteyim. CHP olarak 1977’de yüzde 42 oy aldık o zaman ben oy kullanmıyordum, şimdi benim evimde 5 tane oyum var. Oyumuzu veriyoruz ama neden oy oranımız yükselmiyor, bunu merak ediyoruz” diye konuştu. Bir başka partili ise Tekin’e, “şu anda ikinci parti durumundayız ama bir on sene sonra bu gidişatla ikinci parti gelebileceğimizi düşünebiliyor musunuz, CHP’nin içersinde sorun çok büyük. 2023 değil önümüzdeki ilk seçimi kaybedersek bir daha gelmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Tekin partilere cevaben yaptığı açıklamada, “CHP biz olsak ta, olmasak ta hep olacak. Rahmetli Ecevit döneminde yüzde yüzde 42 oy aldık. Ama o zaman 500 bin tane vatansever, duyarlı öğretmenlerimiz vardı. Hiç kimse bizim oyumuz çalınacak mı demezdi, diyemezdi. O zamanda devlet vardı ama öğretmenlerimiz sigorta gibiydi, noter gibiydi. Askerlerin bu ülkeye ne hale getirdiğini analiz edemezsek bu işin içinden çıkamayız. Ülkede o dönemde 3 milyon sendikalı işçi vardı. En ufak sorunda kendisini kalkan ediyordu. TÖBDER olsaydı şu andaki iktidar 4 artı 4’ü gündeme getirebilir miydi. İşçi hareketi olsaydı bu kadar fütursuzluk olur muydu.  Gençlik hareketleri olsaydı bunlar olurmuydu. O dönemde 10 milyon örgütlü insan vardı. Ne oldu da bunlar bir çırpıda ortadan kayboldu. Bir tarla düşünün tarlayı besleyen nedir, gübre ve su. Gübre ve su olmazsa tarla yeşermez. Sosyal demokrat, sol partilerin bir tek dayanağı örgütlü toplumdur. Örgütlü toplumu askere yerle bir ettirdiler. 50 yıllık NATO projesi ile karşı karşıyayız. Bunu şunun için söylüyorum, örgütlü toplumu yok ederseniz hak arama eylemleriniz azalır ve kendinizi ifade edemezsiniz. Bunlar sezonluk iktidarlardır, bir dönem Evren geldi onu kullandılar, bir dönem rahmetli Özal geldi onu kullandılar. Bunların çok güzel bir sloganı vardır, eskiler iyi bilir milli görüşçülerin doğduğu günden itibaren Siyonizm düşmanlığıyla büyürler. Ama şimdi bir bakıyorsunuz bir gece de barışıvermişler” diye konuştu.

44 milyon nüfusun 10 milyonunun örgütlü olduğu bir dönemden 76 milyon nüfusta sadece 500 bin işçinin sendikalı olduğuna işaret eden Tekin, “ama maalesef sendika ortada sendika yok. Mesela 1980 öncesi bir başbakan çıkıpta, 2bana sendikalar taşeronlaşmayı önerdi” diyebilir miydi.  Yakalardı orayı ya, ama sendikalarda ses yok. Hiç buna itiraz eden sendika oldumu. Olmadı, o zaman demek ki sendika yok” dedi.

Gürsel Tekin daha sonra Yatağan’a geçerek burada da kahve sohbetlerini sürdürdü.b

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2013, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER