BÜRO EMEKÇİLERİ: “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE YÜKSELTİN”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muğla Şubesi tarafından Muğla Vergi Dairesi önünde yapılan eylemde “Çalışırken aldığımız her türlü ek ödemeyi emekli maaşlarımıza dâhil edin. Kamuda en düşük maaşı yoksulluk sınırına yükseltin. Kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini yaygın hale getirip seçim dönemlerinde sözleşmeli çalışanları kadroya alacağız diyerek aklımızla dalga geçmeyi bırakın” denildi.

BÜRO EMEKÇİLERİ: “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE YÜKSELTİN”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Muğla Şubesi, Muğla Vergi Dairesi önünde eylem ve basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Haluk Yılmaz Yıldırım, “Yeni yılın bu ilk günlerinde, yine ülke genelinde alanlardayız, insanca bir yaşam, güvenli bir gelecek, güvenceli bir iş için mücadele kararlılığımız sürüyor.” dedi.

Yıldırım, açıklamasına şöyle devam etti:

Kamuda sözleşmeli çalışmayı yaygınlaştıran siyasi iktidarın emekçilerin kadrolu istihdam hakkını seçimden seçime hatırlaması ve seçim vaadi olarak kullanması da ikiyüzlülüğün ta kendisidir. 2023 yılının ilk altı ayı için %8 zam oranının altına imza atarak bir kez daha Kamu Emekçilerini satış sözleşmesine mahkum eden Memur sen, yine gerçeği yansıtmayan talimatla açıklanan enflasyon oranları ile emekçileri mağdur etmeye devam eden TÜİK’in bugün açıkladığı Aralık ayı TÜFE oranına göre ( 7.11 + …..)  %9.20 oranında enflasyon farkı ile birlikte %17.20 oranında gerçeklikten uzak bir maaş artışı ile karşı karşıyayız. TÜİK’in bile yandaş sendika Memur Sen’den daha fazla zam verdiği ironik bir durum sonrası kamu emekçisi ve emekliler bu akşam ekran başında Cumhurbaşkanı’nın maaş artışları ile ilgili nihai kararını bekleyecek.

“TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ”

Buradan bir kez daha ifade ediyoruz! ne TÜİK’in enflasyonu ne de Memur Sen’in satış sözleşmesine teslim olmayacağız! Toplu sözleşme süreçlerinde kamu emekçilerini satan, sonra kapı kapı ek zam dilenen Memur Sen yöneticilerini buradan bir kez daha protesto ediyor, dilenenler değil direnenlerin kazanacağı bilinci ve inancı ile mücadeleye devam edeceğimizi kararlılıkla bir kez daha ifade ediyoruz. Bizler kamu emekçileri olarak bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak zam oranını şimdiden protesto ediyoruz. Biz ulufe değil toplu sözleşme istiyoruz. Siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz!  Kamu emekçilerinin talepleri konusunda samimiyseniz, gerçek bir toplu sözleşme yasası çıkarın, grev hakkımızla ilgili yasal düzenleme yapın! Kamu kurumlarını liyakat esası ile yeniden yapılandırın, kamuyu emekçilerin söz ve karar sahibi olacağı demokratik bir işleyişe kavuşturun.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE YÜKSELTİN”

Kamusal emeklilik sistemini güçlendirin emeklilikte yaşa takılanların taleplerini karşılarken, adil bir ek gösterge sistemini hayata geçirin, emeklilik yaşında kademeli artış uygulamasına son verin, en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine yükseltin. Çalışırken aldığımız her türlü ek ödemeyi emekli maaşlarımıza dâhil edin. Kamuda en düşük maaşı yoksulluk sınırına yükseltin. Kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini yaygın hale getirip seçim dönemlerinde sözleşmeli çalışanları kadroya alacağız diyerek aklımızla dalga geçmeyi bırakın. Vergi dilimi soygununa son verin vergide adaleti sağlayın. Sadaka değil gerçek bir toplu sözleşme, grev hakkımızla ilgili yasal düzenleme istiyoruz. Ne TÜİK’in sahte enflasyonuna ne de Memur Sen’in satış sözleşmesine teslim olmayacağız. İnsanca bir yaşam, güvenceli bir iş, güvenli bir gelecek istiyoruz.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68