Büyük market zincirleri artık açılmasın diye dilekçe verdiler

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, küçük esnafa zarar verdiği iddiasıyla ilçede yeni bir büyük market zincirinin açılmaması için Yatağan Belediye Başkanlığı’na dilekçe verdi.

Büyük market zincirleri artık açılmasın diye dilekçe verdiler

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ü makamında ziyaret ederek, ilçedeki odalarına kayıtlı 365 küçük esnafın imzasının yer aldığı, ilçede yeni bir büyük market zincirinin açılaması için taleplerin yer aldığı dilekçeyi Toksöz’e verdi.

Kuzu, burada yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Küçük Esnaf ve Sanatkarımız günümüzde ayakta durma çabası vermektedir. Bu şartlarda işini devam ettirmesi, ayakta durması söz konusu değildir. Bilindiği gibi dükkan kirasını, Bağ-Kur'unu, vergisini ödeyemeyen esnafımız her mahallede adeta mantar gibi çoğalan zincir marketler ile yarışmak zorunda kalmaktadır. Bu zincir marketlere belirli bir sınırlama getirilmediği takdirde Küçük Esnaf ve Sanatkar yok olma tehlikesi altındadır. Çok geç olmadan bitme noktasına gelen küçük esnaf ve sanatkarımızın korunması için Yatağanımızı bir ağ gibi örerek ticari yönden ablukaya almış olan Yatağanımıza hiçbir katkısı olmayan bu zincir marketlerin hiç olmazsa bundan sonra izin verilmemesi esnaflarımızı bir nebze de olsa rahatlatacağını düşünüyoruz. Ekonomik durgunluktan bahsettiğimiz şu günlerde eğer söz konusu olan zincir marketlere izin verilmeye devam edilirse korkarız ki ekonomik kriz iyice büyüyecek ve küçük esnaf ve sanatkarımız dükkanını kapatmak zorunda kalarak işsizler ordusuna dahil olacak ve silsile yolu ile ekonomik kriz daha da büyüyecektir. Yol yakınken tedbir alınmaması sonucunda da iş işten geçtikten sonra alınacak kararların etkili olması beklenemez. Bu sebepledir ki, yetkililerden küçük esnaf ve sanatkarımızın ricası büyük market zincirlerine kısıtlama getirilmesini istiyoruz.”

Başkan Toksöz ise, Yatağan Belediyesi olarak küçük esnafların zarar göreceği hiçbir uygulamaya destek olmayacaklarının altını çizerek, “Esnaflarımızın taleplerini, Oda Başkanı Mustafa Kuzu aracılığıyla öğrenmiş bulunmaktayız. Biz de belediye meclisimizle birlikte bu konuyu görüşerek bir karara varacağız. Yatağan, esnafıyla ve burada çalışanlarıyla bir bütündür. Bu bütünlüğün bozulması veya zarar görmesi, asla kabul edebileceğimiz bir durum değildir” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68