Büyük Önder, ölümünün 77. yılında anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla Yatağan ilçesinde anma töreni düzenlendi. Atatürk’ün vefat ettiği an olan 09.05’te sirenler çalmayınca, törenin ardından vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Büyük Önder, ölümünün 77. yılında anıldı
 Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Ocak, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Arda Deveci ile daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende Kaymakamlık, Jandarma Komutanlığı ve Belediye tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Çelenk töreninin ardından, saat 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, belediye hoparlörlerinden çalması gereken sirenler, henüz bilinmeden bir nedenle çalınmayınca, tören alanındaki resmi araçlar da araç kornalarını veya sirenlerini çalmadı. Törene katılanlar, programın ardından rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, bayraklar yarıya çekilmesiyle, buradaki tören sona erdi.

Öte yandan, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, saat 09.05’te çalması gereken sirenlerin çalmaması nedeniyle, konuyla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.

Vatandaşlar oratoryoya doydu

Anma programı, anıttaki törenin ardından Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen programla sürdü.

Salon programında günün anlam ve önemine dair konuşan Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Karadağ, Atatürk’ün, zamanın sömürgeci devletlerine karşı kazandığı Kurtuluş Savaşı ve devlet yönetimi anlayışının, dünyadaki ezilen uluslara ve liderlere örnek olduğunu söyledi.

Karadağ, Atatürk’ün sadece emperyalizmi dize getirmekle kalmayıp, ilke ve devrimleriyle yarı bağımlı bir imparatorluktan tam bağımsız, çağdaş bir ulus devleti kurduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Sözlerimi, ‘Atatürk kimdir’ sorusuna verilebilecek güzel cevaplardan biriyle tamamlamak istiyorum. Bu cevap, Türkiye’den bir şahsa, bir derneğe, bir oluşuma ya da bir zümreye ait değildir. Bu cevap, UNESCO’ya üye 152 ulusun ortak imzasıyla verilmiş bir cevaptır. ‘Atatürk, uluslararası anlayış ve işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgeciliğe karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayrımı göstermeyen eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur."

Karadağ’ın konuşmasının ardından Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından oratoryo sunumu yapıldı. Yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın neticesinde hazırlanan oratoryo sunumu, programa katılanların büyük beğenisini kazandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68