Büyük zafer 96’ncı yılında kutlandı

Yatağan ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ncı yıl dönümünde düzenlenen törenle kutlandı.

Büyük zafer 96’ncı yılında kutlandı

30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'un 96’ncı yıldönümü için Yatağan ilçesindeki Atatürk Anıtında tören düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Albay Emel Demirkaya, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törene, günün anlam ve önemi belirtir şiirleri okuyan öğrencilerin ailelerinden başka vatandaşın katılmaması ise dikkati çekti.

Kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığının çelenklerinin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren törende konuşan Garnizon Komutan Vekili Hava Albay Emel Demirkaya, “Mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanının savunulması, milletin bağımsızlığı noktasındaki azim ve kararlığının en önemli göstergelerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlamanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat idare edilmiş Büyük Taarruz’un 1935’ten bu yana milli bayram olarak kutlandığını belirten Demirkaya, “Bu taarruz, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de en etkili en kesin sonuçlu meydan muharebesidir. Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin çağdaş bir devlet olma inşası süresinde ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazındığı ve şanslı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu zafer, yüce milletimiz için birlik, beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur” diye konuştu.

Demirkaya’nın ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ncı yıl dönümü, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’in makamında tebrikleri kabulüyle sona erdi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER