Büyük Zafer’in 91. Yılı

30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin anıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları nedeniyle Yatağan’da düzenlenecek olan program açıklandı. Program kapsamında bugün saat 09:30’da Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulacak.

Büyük Zafer’in 91. Yılı
 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkomutanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)’un 91. yılı nedeniyle Yatağan’da düzenlenecek olan kutlama programı açıklandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Yatağan’da düzenlenecek olan program kapsamında bugün saat 09:30’da Atatürk Anıtı’na çelenkler sunulacak ve gün boyunca belediye ses cihazlarından aralıklı olarak kahramanlık türküleri ile marşlar çalınacak.

Saat 09:30’da düzenlenecek olan çelenk programının ardından saygı duruşunda bulunulacak ve katılımcılar eşliğinde İstiklal Marşımız okunarak Bayrağımız göndere çekilecek.

Ayrıca program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasıyla devam edecek, Atatürk Meydanı’ndaki törenin ardından Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tebrikler kabul edilecek.

Özgürlüğe Giden Büyük Adım

23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarı olurken,  TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi.

Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınırken, Sad planı adı verilen taarruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelendi. Taarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlandı ve Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı, yeni silahlar temin edildi. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alınırken, sağ kalanlar esir alındı.

Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER