Büyükşehir yetkilileri açıkladı: Hava kirliliğinin asıl sebebi santral değil, ısınmadan kaynaklı

Yatağan’da hava kirliliği hakkında seminer düzenleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Yatağan’da oluşan hava kirliliğinin asıl sebebini açıkladı. Daire Başkanı Aylin Giray, konuyla ilgili olarak, “Yatağan’da oluşan hava kirliliği, termik santralden kaynaklanıyormuş gibi düşünülse de, bunun etkisi çok fazla değil, maalesef ısınmadan kaynaklı da kirlilik yaşıyoruz” dedi.

Büyükşehir yetkilileri açıkladı: Hava kirliliğinin asıl sebebi santral değil, ısınmadan kaynaklı
 Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Yatağan Belediyesi işbirliğiyle, Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda hava kirliliği hakkında seminer düzenlendi.

Isınmadan kaynaklı hava kirliliği, mahalli çevre kurulu kararları ve kalorifer sistemlerini doğru yakma tekniği hakkında bilgilerin anlatıldığı seminere, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, Çevre Şube Müdür Vekili Aylin Aydın, çevre mühendisleri, uzmanlar ve vatandaşlar katıldı.

“Kabahati hep termik santralin üzerine attık”

Seminer öncesinde konuşan Belediye Başkanı Işık, çevre kirliliğinde bilinçlenmeye dikkati çekerek, “Yatağan, bir zamanlar bölgenin en kirli şehriydi. Kabahati hep termik santralin üzerine attık. Tabi, çevre bilinci hiçbirimizde yoktu. Santral kurulduğunda, Yatağan çevresindeki ağaçların büyük bir çoğunluğu kurumuştu. Daha sonra, santralden çıkan gazlardan dolayı bu ağaçların kuruduğunu öğrendik. Bu sayede yavaş yavaş çevreciliği öğrenmeye başladık” şeklinde konuştu.

Yatağan’da hava kirliliğinin insan sağlığını etkilemesi nedeniyle ilçede olağanüstü günlerin yaşandığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bunu Yatağanlı hemşerilerimin hepsi bilir. Daha sonra santral belli bir zaman çalışmadı. Baktık ki kirlilik yine devam ediyor. Anladık ki, kirlilik sadece santralden dolayı değil, kömürümüzün kalorisinin düşük, kül oranının ise yüksek olmasından dolayı da oluşabiliyor. Bu hata, halen daha devam etmektedir. Bu kirliliği, ilçemizde geçen yıl başlayan doğalgazla aşmaya çalışacağız. Geçen sene 22 kilometre, bu sene 12 kilometrelik bir alana doğalgaz döşenmesiyle kirliliği biraz daha azaltmaya çalışacağız.”

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ise, daire olarak en temel görevlerinin Muğla’da oluşan çevre kirliliklerini en aza indirerek, sorunları çözüme kavuşturmak olduğunu söyledi.

Hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilçeler Yatağan, Milas ve Menteşe

Muğla’daki çevre güzelliğinin bazen çevre kirlilikleriyle bozulabildiğinin altını çizen Giray, şunları söyledi:

“Birçok çevre kirliliğimiz oluşabiliyor ama özellikle kış aylarında, özellikle de Yatağan, Milas ve Menteşe ilçelerimizde en çok yaşadığımız hava kirliliği maalesef hava kirliliğidir. Yatağan’da oluşan hava kirliliği, termik santralden kaynaklanıyormuş gibi düşünülse de, bunun etkisi çok fazla değil, maalesef ısınmadan kaynaklı da kirlilik yaşıyoruz. Çevre kirlilikleri, öncelikle en az düzeye indirilmesi bazen kitlesel boyutlarda yaşandığı zaman elbette ki bireysel olarak yapabileceğimiz çok şey yok. Ama vatandaş olarak bizlerin üzerine düşen tedbirlerle çevre kirliliğinin önüne de geçebiliriz. Bunları bilirsek ve uygularsak, hava kirliliğini biraz olsun önlemiş oluruz.”

Konuşmaların ardından uzmanları tarafından, hava kirliliğini önlemek için neler yapılmalı, yapılmadığından neler olduğu, yasal mevzuat neyi gerektiriyor, hangi yakıtı kullanmalıyız, nasıl kullanılması gerekiyor, kazanları kimin yakması gerekiyor sorularının cevapları verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 09:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
aa
aa - 7 yıl Önce

Bu şekilde ki açıklamayı kınıyoruz büyük şehir 12 aylık hava kirliliği grafiğinde her ay hava kirlılıği normalin çok üzerinde görülmektedir peki 6 ayı ısınmadan kaynaklanıyor sa diğer yaz dönemindeki 6 aylık kirlilik nereden kaynaklanıyor filtresi olmasına rağmen filtreleri ara sira çalıstırılan santrel ne kadar da masum gösteriliyor

ahi
ahi - 7 yıl Önce

bende kınıyorum santralın kirliliğini nasıl gözardı edersiniz

Zzz
Zzz - 5 yıl Önce

Ne kadar yanlı bir açıklama size kimse inanmaz. Termik santral havayı temizliyor diyin de tam olsun.

SIRADAKİ HABER

banner68