Çalışmak İsteyene İş Var

Çalışmak İsteyene İş Var

Çalışmak İsteyene İş Var

Yöremizde istihdama olanak sağlayan mermer sektöründe, ocaklarda çalışacak eleman sıkıntısı yaşandığı, iş yeri sahiplerinin dışarıdan işçi getirmek zorunda kaldığı öğrenildi.

Mermer sektöründe yöremizde faaliyet gösteren ERMAÅž Mermer Sahibi Muhammet Ercan, bu konuda yaşanan sıkıntılarla ilgili gazetemize bilgi verdi. Muhammet Ercan; “bilindiği üzere mermer sektörü, Muğla'da özellikle Yatağan, Kavaklıdere ve Milas'ta, çok sayıda ocak, fabrika ve atölyelerle hizmet vermekte, yöreye çok büyük ekonomik katkı yapmaktadır. Ancak ocaklarda çalışacak elaman sıkıntı yaşamaktayız. Bu konuda yerel ve ulusal basına ilanlar veriyoruz. Buna rağmen personel sıkıntısı çekince dışarıdan işçi getirmek zorunda kalıyoruz. Biz isteriz ki Yatağan'daki iş yerinin ekmeğini Yatağanlılar yesin. Ocaklarda çalışmak isteyenler bilakis müracaat edebilirler. Muğla ve yöresinde 540 milyon metreküp mermer rezervi bulunmaktadır. Her yıl bu rezervin 500 bin metreküplük bölümü Muğla ve yöresindeki ocaklardan çıkarılarak, yine yöredeki mermer ocaklarında işlendikten sonra önemli bir bölümü yurt içi tüketiminde değerlendirilirken, bir bölümü de ihraç edilerek, ülke ekonomisine sürekli katkı sağlamaktadır.

Muğla'da mermercilik ve doğal taş sektöründe, yaklaşık 10 bin kişiye iş istihdamı sağlanıyor. Bu sayı aileleri ile birlikte hesaplandığında ise 30-40 bin nüfusu bulmaktadır” dedi.

“MESLEK DALLARINA DA ÇIRAK BULUNAMIYOR”

İlçemizde faaliyet gösteren meslek dallarında, sanat öğrenmek amacıyla çırak bulmak artık çok zor. Sanatkârlar; son yıllarda çırak bulamadıklarını dile getiriyorlar.

Eski yıllarda, hangi meslek dalı olursa olsun, çok kolay bir şekilde çırak bulunduğunu ancak son yıllarda çırak bulmanın hiç de kolay olmadığını söyleyen esnaflar, çırak bulamamaktan dert yanıyorlar. Özellikle fırın, oto tamiri, mobilya, elektrik, terzi, berber, demir doğrama vs. gibi meslek dallarında iş yapan işletmeler, son yıllarda çırak bulamadıklarından yakınıyorlar. Meslek mensupları; “eski yıllarda çok kolay bir şekilde çırak bulabilirdik ancak son yıllarda çırak bulamaz olduk. Çocuklar genelde okumak istiyorlar, haliyle, çıraklığa giden olmuyor. Bizim istediğimiz, öğrenciler ilkokuldan itibaren mesleklere yönlendirilmeli. Böyle yapılırsa, lise ve üniversiteye gitmeyen çocuklar mesleğe yönelirler” derken bazı esnaflar 2000 yılından beri çırak bulamadığını belirtiyor.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu ; “esnaflarımızın görüşüne katılıyorum. Öğrenciler, ilkokuldan itibaren mesleklere yönlendirilmeli. Gerçekten esnaflarımızın, son yıllarda bu konuda çektiği sıkıntıyı biliyorum. Birçok meslek dalı kalifiye eleman sıkıntısı çekiyor çükü mesleklere yönelen yok. Ayrıca, Çıraklık Eğitim Okulu ile Meslek Lisesi'nin METEM adı altında birleşmesi hiç de iyi olmadı. Biz Esnaf Odası olarak, buna başından karşı çıktık, uyardık ama olmadı. Hala daha karşıyız. Bu okulların ayrılması konusunda verilmiş dilekçelerimiz mevcuttur. Biz, Çıraklık Eğitim ile Meslek Lisesi'nin tekrar ayrılmasını istiyoruz. Zaten birçok ilde bu uygulama yok. Öğrencilerimizin eziklik duyduğunu düşünüyoruz ve bu okulların bir an önce ayrılmasını talep ediyoruz” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68