Çamaşırhane Direnişi Sürüyor!

Hacıyakası’na kurulması planlanan çamaşırhaneye karşı gelen vatandaşlar, beraberinde muhtarlarla birlikte Yatağan Kaymakamlığı ve Yatağan Belediyesi’ne dilekçe sundular.

Çamaşırhane Direnişi Sürüyor!
 3 Ocak Cuma günü Hacıyakası Mevkii’nde bir araya gelen mahalle sakinleri, bölgeye kurulması düşünülen çamaşırhaneye karşı olduklarını belirttiler. Toplantıda oluşturulan 22 kişilik bir komisyonla birlikte çalışmalarını sürdürme kararı alan mahalle sakinlerinin çalışmaları sürüyor.

Pazartesi günü Muğla’ya giderek bir takım görüşmelerde bulunan komisyon üyeleri, dün de Yatağan Kaymakamlığı ve Yatağan Belediyesi’ni ziyaret ederek Hacıyakası’na çamaşırhane kurulmaması için hazırladıkları dilekçeleri sundular.

Heyet, Yatağan Kaymakam Vekili Ula Kaymakamı Ali Serin’in makamında olmamasından dolayı dilekçelerini Yatağan Kaymakamlığı Yazı İşleri’ne verdi.

Daha sonra Yatağan Belediyesi’ne geçen heyet, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ile görüştü.

Konuyla ilgili olarak şüphelerini ve çekincelerini Oğuz’a anlatan muhtarlar ve mahalle sakinlerinden oluşan heyet, “İlçemize çevre dostu fabrikaların kurulmasına karşı değiliz. Fakat buraya kurulmak istene çamaşırhanenin, hem emisyon hem de deşarj olarak çevreyi kirleteceğini düşünüyoruz. Hacıyakası’nın güneyinde Yatağan Küçük Sanayi Sitesi var, kuzeyinde ise maden tesisleri var. Doğusuna da çamaşırhanenin kurulmasıyla birlikte Hacıyakası üç taraftan sarılmış olacak. Biz mahalle sakinleri ve muhtarlar olarak Hacıyakası’nın daha fazla kirletilmesine karşıyız, bunu da her platformda duyuracağız” dediler.

Heyetin dilekçesini kabul eden Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ise, Belediye Meclisi’nin henüz bir karar almadığını, kendilerine gelen başvurunun 11 ayrı kuruma iletilerek uygunluğu ile ilgili raporların gelmesinin beklendiğini, raporların sonuçlanmasıyla birlikte belediye meclisinin halkın da görüşlerini göz önünde bulundurarak bir karar vereceğini belirtti. Şuan için Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 26. Şube Şefliği, DSİ 213. Şube Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, AYDEM İl Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazılara cevap olarak herhangi bir raporun kendilerine ulaşmadığını belirten Oğuz, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili kararın belediye meclisi tarafından verileceğini belirtti.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rasim Rasimoğlu
Rasim Rasimoğlu - 7 yıl Önce

yorumlara kapalıyız galiba, neden ki?

özer
özer - 7 yıl Önce

Neden bazi kişiler yatağanin kalkınmasına engel oluyor millet işsizlikten kiriliyor. Yazık

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68