CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLADI

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan fakat bu yıl Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeni ile 13-17 Ekim tarihlerine ertelenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı. Son yıllarda her kutlamada farklı bir konunun öne çıkarıldığı hafta için bu yıl “Cami ve Gençlik” teması tercih edildi. Diyanet Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Erdem Teke de yaptığı yazılı basın açıklaması ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutladı.

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLADI
 Bu yıl 13-17 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeni ile Diyanet Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Erdem Teke tarafından yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Erdem Teke tarafından yapılan açıklamada; “Camiler ve Din Görevlileri Haftamız Kutlu Olsun

Camileler ve din görevlileri haftasının insanımız ve toplumumuz, din hizmeti veren din görevlileri için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.                                                                                       Toplum açısından son derece önemli olan camiler ve din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerçek işlevini ortaya koymak, sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak, camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak gibi ihtiyaçlar “Camiler ve Din Görevlileri” haftasının kutlanmasına zemin hazırlamıştır. Toplumsal bir ihtiyaçtan doğan Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanmaktadır.  Ancak bu yıl 4-7 Ekim tarihlerinin Kurban bayramına denk gelmesi sebebiyle 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanması kararlaştırılmıştır. Hafta boyunca, " İslam'a göre cami ve gençlik", Hazreti Muhammed döneminden bu güne cami ve gençlik, gençlerin camiye teşvikinde anne ve babalara, din görevlilerine ve derneklere düşen görevler, toplumsal hayata katkıları açısından camiler, cemaatle namaz kılmanın önemi konularına ağırlık verilecek.

İbadetler ferdi olarak yapıldığı gibi bir kısmı da toplu olarak yapılır. Toplu ibadet mekânları camilerdir. Zaten cami, kelime manası olarak "Toplanma Yeri" demektir. Bu topluluğu sevk ve idare eden birilerinin olması tabiidir. İmam Hatipliğin kaynağı da buradan başlar.

Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yıl “Cami ve Gençlik” teması ile kutlanıyor. Rabbimizin insanlara bahşettiği en güzel nimetlerden birisi olan gençlik maalesef kıymeti pek bilinmeyen bir zaman dilimi olarak tüketilip gidiyor. Oysa gençlik insanın en verimli, en güçlü, gerek bedenen gerekse zihnen en rahat çalışabileceği bir dönemdir. Gençlik heva ve heveslerinin de insanı bir o kadar etkisi altına alabileceği bu dönemi en güzel şekilde değerlendirmek gerekir.

Her gün haberlerde okuduğumuz ve izlediğimiz uyuşturucu ve haplardan hayatını kaybeden gençler bu ülkenin ve dünyanın geleceği adına çok büyük kayıptır. Gençlerimizi İslam ahlakı ile yetiştirmek onlara maddi manevi değerlerimizi en güzel şekilde öğretmek anne babalarının, öğretmenlerin, din görevlilerinin ve toplum olarak hepimizin görevidir.

Gençliğin değerinin bilinmesi, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, Allah’a karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmek, ailesi ve ülkesine karşı sorumlulukları yerine getirmekle mümkün olur. Hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu kazanmak isteyen gençler, ömrünün en verimli çağını oyun, eğlence gibi boş ve faydasız şeylerle heba etmemeli, bu fırsatın bir gün elden gideceğini düşünerek kendisi, ailesi ve milleti için hayırlı ve faydalı şeyler yaparak en iyi şekilde değerlendirmelidir. İşte o zaman gençliğin değeri ve önemi bilinmiş olur.

Yüce Allah’ın evi olan camilerimiz gençlerin ve çocukların mekânı haline gelmelidir. Camilerimiz yalnızca ibadethane değil aynı zamanda sosyal hayatın içinde yer alan eğitim ve kültürel hayatın çok canlı bir şekilde yaşandığı mekânlardır. Dinimizin öğretildiği, yardıma muhtaçların yardımına koşulduğu camilerimiz aynı zamanda milli birlik ve bütünlüğümüzün de teminatıdır.

Bu vesile ile “ Camileler ve din görevlileri haftasının insanımız ve toplumumuz, din hizmeti veren din görevlileri için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz” deniliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68