CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Ülke genelinde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan fakat Kurban Bayramına denk gelmesi nedeni ile bir hafta sonrasına alınarak 13-17 Ekim tarihlerine ertelenen Camiler ve Din Görevlileri haftası Yatağan’da da etkinliklerle kutlanacak. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan haftanın bu yılki teması ise ‘Cami ve Gençlik’ olarak belirlendi.

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
 İslamiyet’te cami ve cemaatin önemi, camilerin kültür hayatının gelişmesine katkıları, camilerin tarihî gelişimi ve içtimaî fonksiyonları, din görevlilerinin toplumdaki yeri, Millî Mücadele’de din görevlilerinin yeri, din hizmetlerinin önemi ve sorunları, vb. konularda toplumu daha etkin ve yoğun bir şekilde bilgilendirmek; camilerin ve çevresinin yılda hiç olmazsa bir defa genel bakım ve temizliğini yapmak, dinî bütünlük ile millî birlik ve beraberliğe katkıda bulunmak amacıyla, her yıl ekim ayının ilk haftası, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kabul edildi. Ancak bu yıl 4-7 Ekim tarihlerinin Kurban Bayramına denk gelmesi sebebiyle 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında kutlanması kararlaştırıldı. Bu yılki kutlamaların ana teması cami ve gençlik; Hz. Peygamber döneminden günümüze cami ve gençlik olarak belirlendi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla hazırlanan program çerçevesinde düzenlenecek olan etkinlikleri anlatan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, programı şu şekilde anlattı:

1- 14 Ekim 2014 Salı günü saat 11.00’da TKİ Sosyal Tesisleri’nde Kâtip Çelebi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse’nin katılacağı “Hz. Peygamber Döneminden Bugüne Cami ve Gençlik” konulu konferans düzenlenecektir.

2- Haftanın anlam ve önemine uygun sinevizyon gösterimi yapılacaktır.

3- Liselerde okuyan öğrencilere yönelik “Cami ve Gençlik”, “Sevgi ve Heyecanı Camide Arayan Gençlik” konulu ödüllü kompozisyon yarışması düzenlenecek.

4- Hafta boyunca camiler ve Kuran kurslarının bakım, onarım ve temizlik kampanyaları düzenlenecek.

5-Hafta boyunca hutbelerde, vaazlarda, ziyaretlerde, hatim ve mevlit programlarında “Cami ve Gençlik” konuları işlenecek.

6- Kurumlar, kuruluşlar, hastaneler, esnaf, sevgi çocuk evi, şehit aileleri ve gazi ziyaretleri yapılacak.

7- Merkez Hicret Kuran Kursu Öğreticisi Ümmügülsüm Kavgacı sorumluluğunda camilerde kadınlara yönelik irşat programları düzenlenecek.

8- Emekli din görevlileri ve halen görevde olan din görevlileri ve gençlerle birlikte GELİ Sosyal Tesisleri’nde 14 Ekim 2014 Salı sabahı saat 10.00’da kahvaltılı toplantı yapılacak.

9- Vefat eden din görevlilerinin ailelerine, geride kalan ve öğrenim gören çocuklarına imkânlar ölçüsünde yardımda bulunulacak.

10- Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Cami ve Gençlik” teması ekseninde 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında hafta boyunca yapılacak etkinliklerle, toplumun her kesimine olduğu gibi gençlere de gereken ilgi ve önemin gösterilmesi, gençlerin cami ile buluşup ibadetlere katılımın sağlanması konusunda çalışmalar yapılacak.

11- Bu kapsamda Yatağan’da bulunan özel öğrenci yurtları, İmam-Hatip Lisesi’nde okuyan gençlere yönelik “Cami ve Gençlik” temalı ziyaret, sohbet, seminer ve konferans gibi faaliyetler yürütülecek.

12- İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinden yeterli mesleki bilgi ve özgüvene sahip gençler, 10 ve 17 Ekim tarihlerinde Cuma hutbesi okuyup namaz kıldırmak ve müezzinlik yapmak üzere görevlendirilecek.

13- İlçe Merkezi başta olmak üzere camilerde “Cami-Gençlik Buluşmaları” adı altında programlar gerçekleştirilecek. Bu buluşmalar 1, 2, 3 ve 6 aylık periyotlarla yenilenerek süreklilik kazandırılacak.

14- Camilerde gençlik kolları oluşturulacaktır.

15- İletişim uzmanlarından yararlanarak din görevlilerine yönelik “Gençlerle İletişim” seminerleri düzenlenecek.

16- Camilerde devam eden sabah namazı buluşmaları ve hadis derslerine gençlerin katılımı teşvik edilecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68