Camiler yeniden ibadete açıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir süredir ibadete kapalı olan camiler, normalleşme sürecine girişle birlikte uzun zaman sonra ibadete açıldı.

Camiler yeniden ibadete açıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir süredir ibadete kapalı olan camiler, haftalar sonra cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açıldı. Yatağan ilçesinde, vatandaşlar cami avlusunda ve şehir stadında maske takarak, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde namaz kıldı.

İçişleri Bakanlığı, 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi' hakkında 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle cuma namazının kılınacağı camileri belirledi. Yayınlanan genelgede abdesthane, şadırvan ve tuvaletlerin kapalı tutulacağı, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Yatağan ilçesinde de sabah saatlerinde ilçe merkezinde polis ekipleri, kırsal mahallelerde ise jandarma tarafından cuma namazı kılınacak camilerde Yatağan Belediyesi zabıta ekipleri ile birlikte önlem alındı.

Namaz kılmak için camiye gelenlere dezenfektan ve maske dağıtıldı. Seccadesi olmayan camiye alınmazken, Merkez Camii avlusunda ve Kaya Köstepen Şehir Stadı’na vatandaşlar maske takarak cami avlusunda sosyal mesafe kuralları çerçevesinde namaz kıldı.

Seccadesi olmayanın seccadesi Yatağan Belediyesi’nden

Öte yandan, seccadesi olmayanların namaz kılamayacağının bildirilmesi üzerine harekete geçen Yatağan Belediyesi, ilçedeki tüm camilerde ve şehir stadında namaz kılacak vatandaşlar için tek kullanımlık seccade temin etti.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, temin edilen tek kullanımlık seccadeleri, Yatağan Müftülüğünü ziyaret ederek İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi’ye teslim etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68