Camisiz mahallenin vatandaşları, asırlık eski camilerine kavuşmak istiyor

Yatağan ilçesinde, altındaki kömür rezervi nedeniyle 2011 yılında istimlak edilen Yeşilbağcılar Mahallesi’ni boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar, eski yerleşim yerinde bulunan 105 yıllık cami ve bahçesindeki türbenin, yeni yerleşim yerine taşınmasını istiyor.

Camisiz mahallenin vatandaşları, asırlık eski camilerine kavuşmak istiyor
HABERİN GALERİSİ
Yeşilbağcılar Cami

Yeşilbağcılar Cami

 Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nde cami olmaması nedeniyle eski belediyenin hizmet binasının başkanlık makamını mescide çeviren vatandaşlar, kömür rezervi nedeniyle istimlak edildikten sonra boşalttıkları eski yerleşim yerindeki tarihi caminin, yeni yerleşim yerine taşınmasını talep ediyor.

Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nin yerleşim yerinin altında kömür rezervi bulunması nedeniyle 2011 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) Güney Ege Linyit İşletmeleri (GELİ) Müessese Müdürlüğü tarafından istimlak edilmesinin ardından, burada yaşayan yaklaşık 2 bin kişi, eski yerleşim yerine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki hazineye ait yeni yerleşim yerine taşındı. Belde belediyesi iken taşınan Yeşilbağcılar, 2014 yerel seçimlerinde Muğla’nın büyükşehir belediyesi olmasıyla, mahalle statüsü aldı ve belde belediyesi kapatıldı.

İstimlak edilmesinin ardından taşınan vatandaşlar, evlerini ve arazilerini eski yerleşim yerinde bırakmak zorunda kalırken, 2011 yılına kadar ibadete açık olan 1910 yılında yapılan Pirli Bey Camisi ve camiye adını veren Pirli Bey’in türbesini de eski yerleşim yerinde bırakmak zorunda kaldı.

- Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait cami kaderine terk edildi

Yeşilbağcılar’ın istimlak edildiği dönemde ev ve arazilerin paralarının ödendiğini fakat cami için her hangi bir ödeme yapılmadığını belirten Yeşilbağcılar Mahallesi Muhtarı Mefhar Tüzün, muhabirimize yaptığı açıklamada, kömür çıkarma çalışmaları nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait alan üzerindeki caminin kaderine terk edildiğini söyledi.

Pirli Bey Camisi’nin en son 2000 yılında tadilattan geçirildiğini anlatan Tüzün, “Yatağan ve çevresinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yeşilbağcılar Mahallesi’nde, Pirli Bey Camisi’nde 2011 yılına kadar ibadetlerimizi sürdürüyorduk. Birçoğumuz için burasının ayrı bir anlam ve önemi var” diye konuştu.

- Tarihi caminin korunmasını istiyorlar

Tüzün, Vakıflara ait camiye ait yaklaşık bin dönüm tarlanın olduğunu ve bu tarlalardan elde edilen gelirle caminin giderleri ve bakımının karşılandığını belirterek, şunları söyledi:

“İstimlak sürecinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birebir yaptığımız görüşmelerde, cami ve türbenin taşınarak korunmasını talep ettik. Fakat kendileri bu konuda yardımcı olamayacaklarını söyledi. Bunun üzerine özelleştirme sürecine giren Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş(YEAŞ) yetkilileri ile görüşerek, caminin olduğu yerin de istimlak edilmesini ve caminin yeni yerleşim yerine taşınmasını talep ettik. Onlar da bunun mümkün olamayacağını fakat istedikleri takdirde Pirli Bey Camisi’nin bir benzerini yeni yerleşim yerine yapabileceklerini söylediler. Ama biz bu tarihi caminin korunmasını istiyorduk.”

- Camisi olmayan mahallede başkanlık makamı mescit oldu

Yeni yerleşim yerlerinde cami bulunmaması nedeniyle kapatılan belediyenin eski hizmet binasındaki başkanlık makamını mescide çevirdiklerini ve cuma günleri müftülük tarafından görevlendirilen din görevlisi tarafından cuma namazlarının burada kılındığını aktaran Tüzün, “Vakıflarla görüştük, ama başarılı olamadık. Bu cami burada harabeye döndü. Ne camı ne de kapısı kaldı. Kırılmadık hiçbir yeri kalmamış. Bu konuda yetkililerden destek istiyoruz ve taşınmasını istiyoruz. Bu cami terkedilmiş vaziyettedir” ifadelerinde bulundu.

- “Yetkililerden gereken yardımı ve ilgiyi istiyoruz”

Mahalle sakinlerinden 71 yaşındaki Kazım Kuzgun ise, Yeşilbağcılar’ın eski yerleşim yerinde doğduğunu ve burada yaşadığını söyledi. 2011 yılındaki istimlak ile memleketlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan Kuzgun, “Camide uzunca süre namaz kıldık. Burayı istimlak da etmediler, bu nedenle harabe hale döndü. Yeni yerleşim yerinde camimizin olmadığı belli, namaz kılacak yer yok. Biz bunu oraya taşımak istiyoruz. Yetkililerden gereken yardımı ve ilgiyi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 09:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Leyneli
Leyneli - 7 yıl Önce

o cami oradan alınırsa orasıda kömür için yerle bir edilecek haberleri yok okkapabuç aklı

SIRADAKİ HABER

banner68