Can, 56 yıllık başkanlık görevini sonlandırdı

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin seçimli olağan genel kurulunda, kooperatifin 56 yıldır başkanlığını yürüten Süleyman Can, aday olmadığını açıkladı. Kooperatifin kurucu başkanının aday olmadığı genel kurulda, duygusal anlar yaşandı.

Can, 56 yıllık başkanlık görevini sonlandırdı

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin seçimli olağan genel kurulu, Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel kurula, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Muğla Ticaret Müdürü Gülşah Yalçınkaya, Muğla-Aydın Birlik Başkanı Necip Saraç, Muğla Birlik Başkanı Mustafa Ayyıldız, çevre kooperatif başkanları ve kooperatif ortakları katıldı.

54’üncü genel kurulda konuşan mevcut Başkan Süleyman Can, “Bugün, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi düğün gündür. Bugün çok kutsal ve özel bir gündür. Çünkü bugün çok özel konuklarımızın yanında çok değerli ortaklarımızın katılımıyla bir toplantı yapıyoruz.  1965 yılında 30 kurucu arkadaşımızla Yatağan esnafının ihtiyaçlarını yerine getirmek üzere çok zor şartlarda bu kooperatifi şahsi gayretlerimle kurduk.  56 yıl kooperatifte yetkili ve sorumlu olarak her kademesinde görev yaptım. Merkez birliğinin kurulması, BAĞ-KUR yasasının çıkarılmasında rahmetli Genel Başkanımız Kasım Önadım öncülüğünde başarılı çalışmalar yaptık. Muğla-Aydın bölge birliği kurulmasında aktif görev yaptım. Bölge birliğini kurarak Türkiye’de güçlü kooperatif olmasını sağladık. Fethiye Çalış’ta, Aymes Otel’in ve düğün salonunun alınmasında başrolde oldum.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulunun açılmasında 100 bin lira bağışta bulunduk. 56 yıl boyunca tasarruf ilkelerine sadık kaldık. Temeli çok sağlam olan kooperatifimizin bundan sonra da yine aynı şekilde başarılı olacağına inancım sonsuzdur.  Ben herkese hakkımı helal ediyorum. Sizlerin de hakkını helal etmenizi istiyorum.  Ben görevi bıraktım her zaman sizlerle birlikteyim” diye konuştu.

Yatağan Belediye Başkan Mustafa Toksöz de, “Süleyman amca, babamın dostudur. Genel kurulun davetiyesi geldiğinde, aynı yönetimin yeniden aday olduğunu söylemişlerdi. Süleyman amcanın bırakacağından haberimiz yoktu. Hayırlısı olsun. Kendisine Yatağan’a yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz, Yatağan Belediyesi olarak da hakkımızı helal ediyoruz. Yeni yönetime de çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi.

Yatağan Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ise, “Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olarak ben bugün biraz mağdurum. Çünkü ben Süleyman Can abimizin görevi bırakacağından kesin olarak haberdar değildim. Yoksa biz de Yatağan esnafı olarak burada üzerimize düşeni yapardık. Allah razı olsun kendisinden. Ama kendilerine sitem etmeden geçemeyeceğim. Çünkü Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’ne minnettardır. Esasında bütün esnaflarımız minnettardır. Çünkü icraların üç ay ertelenmesi ve esnaflarımızın desteklenmesi, odanın ve kooperatifin talepleriyle olmuştur. Bu yüzden kendilerine teşekkür ediyorum. Esnaf odaları olarak, sıfır faizli kredi istiyoruz. Yani bu sancılı dönemden sonra, esnaf ve sanatkarlarımıza en az 50 bin lira 5 yıllık ödünç para talep ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra, Muğla Birlik Başkanı Mustafa Ayyıldız, Muğla Ticaret Müdürü Gülşah Yalçınkaya da birer konuşma yaparak, Süleyman Can’a bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, yeni yönetime başarılar dilediler.

Konuşmaların ardından Can’a plaket ve hediyeler sunuldu.

Genel kurulda, tek listeyle gidilen açık oylamada, yönetim kurulu Ali Suat Tekin, İbrahim Gök, Ali Demirel, Yaşar Kahraman, Nizamettin Köklü’den oluştu.

Yeni yönetim, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek görev dağılımını gerçekleştirecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68