Çanakkale şehitleri anısına Guinness’e girdi

Çanakkale şehitleri anısına düzenlediği programda, göğüs üstünde 16 adet beton bloğun, 6 saniye 33 salisede kırılması ve tek vuruşla 37 adet beton bloğu kırma rekoru kıran Ali Bahçetepe, adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı.

Çanakkale şehitleri anısına Guinness’e girdi
 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü programının ardından, Çanakkale şehitleri anısına iki dalda Guinness rekor denemesi yapan Ali Bahçetepe, adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırmayı başardı.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Albay Halil Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, daire amirleri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Guinness yetkililerinin de izlediği rekor denemesinde, Avustralyalı bir sporcuya ait olan 7 saniye 32 salisede 16 beton bloğun göğüs üzerinde kırılması rekorunu geçen Ali Bahçetepe, 6 saniye 33 salise ile rekor kırdı. Bahçetepe ayrıca, kendisine ait olan tek vuruşla 36 adet beton bloğu kırma rekorunu geliştirerek, sayıyı 37’ye çıkardı. 58 yaşındaki sporcu, bu sonuçlarla iki dalda da adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı.

Bahçetepe’nin rekorlar kırması, kendisini izleyenler arasında büyük bir coşkuya sebep olurken, sporcuyu ilk kutlayanlar Muğla Valisi Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün oldu.

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bahçetepe, bundan önce 15 kez Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğini ve 25 kez de tekvando dünya şampiyonluğu elde ettiğini kaydetti.

2013 yılında kırdığı 36 adet beton bloğu tek vuruşla kırma rekorunu geliştirerek 37’ye yükselttiğini ifade eden Bahçetepe, Avustralyalı bir sporcuya ait olan 7 saniye 32 salisede 16 beton bloğu kırma rekorunu da geçerek 6 saniye 33 saliseye yükselttiğini söyledi.

Guinness Rekorlar Kitabı'na üç dalda girdiğini belirten Bahçetepe, “Bunlar içerisinde, bin 175 beton bloğunu 1 dakikada kırma, 683 adet beton bloğu 30 saniyede kırma, tek vuruşta 36 adet beton bloğu kırma rekorlarım yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Çanakkale şehitleri anısına 18 Mart günü rekor denemesinde bulunduğunu ve adını tekrar Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdığı için mutlu olduğunu belirten Bahçetepe, “2002 yılından beri Muğla’nın Datça ilçesinde, ıssız bir deniz kıyısında yaşıyorum. Datça Belediyespor’un spor salonunda da her gün antrenman yapıyorum. Çalışmalarım neticesinde elde ettiğim yeni rekorlarımı Çanakkale şehitlerine hediye ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68