Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yılı kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde bir dizi tören düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yılı kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Yatağan ilçesindeki Kuvâ-yi Milliye Parkı’nda tören düzenlendi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Yatağan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenkleri sunuldu.

Burada konuşan Gazi Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ebru Başpınar, Çanakkale Zaferi’nin bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıç noktası olduğunu söyledi.

Bağımsızlık uğrunda canlarını veren şehitleri minnetle andıklarını belirten Başpınar, “Çanakkale Zaferi, ulusal birlik ve beraberliğin, büyük düşman güçlerini nasıl ezdiğinin göstergesidir. En modern silahlar, en güçlü donanma da, Türk milletinin vatan sevgisini yenememiştir” dedi.

Buradaki törenin ardından Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerindeki salon programına geçildi.

Yine saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hava Piyade Teğmen Fatih Aydın yaptı.

Aydın, Çanakkale Zaferi’nin yakın tarihin şeref sayfalarından birini oluşturarak sonuçları itibarıyla milletin kaderini ve tarihin akışını değiştirdiğini söyledi.

Türk milletinin tüm olumsuz şartlara rağmen bir ölüm kalım mücadelesine başlamasının Çanakkale’de şahlanan erdemli ruh sayesinde mümkün olduğunun altını çizen Aydın, “Aziz şehitlerimiz, kahraman savaşçılar olarak vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarınızı verdiniz. Bizlere emanet ettiğiniz bu bağımsız ülkenin semalarında ebediyen dalgalanacak olan ay yıldızlı bayrağımız altında rahat uyuyunuz” diye konuştu.

Program, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, Yatağan Gazi Anadolu Lisesi’nin rahmetli Edebiyat Öğretmeni Memiş Doyran’ın kurduğu tiyatro topluluğunun hazırladığı “Çanakkale Geçilmez” adlı oyunun sahnelenmesi ve hafta nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesiyle sona erdi.

Programın ardından Yatağan Kaymakamlığı tarafından şehit aileleri ve gazilerin katılımıyla öğle yemeği düzenlendi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56