Cavit Turgut, “Hedeflerimi gerçekleştirmek için adayım”

Yatağan Ziraat Odası’nın şubat ayında gerçekleştireceği seçimi için başkanlığa adaylığını açıklayan Cavit Turgut, “Hedeflerimi gerçekleştirmek için adayım” dedi.

Burak Alper Kuş
Cavit Turgut, “Hedeflerimi gerçekleştirmek için adayım”

Cavit Turgut, yaptığı açıklamayla, Yatağan Ziraat Odası’nın şubat ayında gerçekleştireceği seçimde başkan adayı olduğunu açıkladı.

Hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan emekli öğretmen Turgut, yaptığı açıklamada, “Hedeflerimi gerçekleştirmek için Yatağan Ziraat Odası başkanlığına adayım. Başkan olarak görev verilmesi halinde ilk 100 günlük planlarım hazır. Bunları kamuoyuyla paylaşmak istiyorum” dedi.

Projelerini kamuoyuyla paylaşan Turgut, “Odamız tüccar zihniyetiyle değil hizmet zihniyetiyle yönetilmeye başlanacak. Bunun için odamıza çiftçilerimiz güler yüzle karşılanacak. Kendilerine ikram edilen çay ve kahvelerini içerken işleri görülüp uğurlanacak. Odamıza ait zirai aletlerin kullanım ücretlerinde yüzde 30’luk indirime gidilecek. Bu ücretler asla maliyeti geçmeyecek. Aşırı kar etmeye gidilmeyecek. Bunların kullanımları için muhtarlarla işbirliği yapılacak. Odamıza alınan lüks makam aracı derhal satılacak. Onun yerine çiftçilerimizin kullanabileceği araç gereçler alınacak.  Bölgemizde destek kapsamında olmayan pamuk gibi ürünlerin destek kapsamına alınması için çalışma başlatılacak” diye konuştu.

Turgut, uzun vadeli planlarını ise şu şekilde özetledi:
Turizm bölgelerimiz olan Marmaris ve Bodrum gibi yerlerdeki otel ve manavlarla anlaşmalar yapılarak bölgemiz çiftçilerimize anlaşmalı sebze ve yeşillik üretimi yaptırıp alınacak araçlarla haftanın belirli günlerinde veya her gün buralara sevkiyatlar yaptırılarak çiftçilerimize kazanç kapısı açacağız. Çiftçilerimizin büyük zincir marketlerle veya gıda alanında faaliyet gösteren firmalarla anlaşmaları ve üretim yapmaları için aracı, yardımcı ve öncü olacağız. Hal pazarının kurulması için ilgili kurumlarla işbirliği yapacağız. Çiftçilerimizin kullandıkları gübre, ilaç, yem, tohum gibi girdileri cüz’i bir kar oranıyla mahsul sonunda ödenmek üzere satışa sunacağız. Bunun için Zirai Donatım Kurumu’nun Milas yolu üzerindeki binası büyükşehir belediyeden kiralanacak. Çiftçilerimiz bölgemizde faaliyet gösteren makinecilerin insafına terk edilmeyecek. Bunlar sıkı bir denetime tutulacak. Oda bünyesinde ziraat mühendisleri çalıştırılacak. Bunlar oluşturulan bölgelere gönderilecek. Bölgemizde turşu ve salça atölyelerinin kurulması için çalışılacak. Çiftçimizin kullandığı küçük zirai aletlerden bir grup oluşturulacak. Bunlar oluşturulan grup köylerin kullanımına sunulacak. Bunları o köylerdeki üyelerimiz, bakım giderlerini karşılayacak kadar bir ücretle kullanacaklar. Bunlardan o köylerin delegeleri sorumlu olacak. Gerek Çine Barajı’nın kumla dolmasını engellemek gerekse Turgut, Zeytinköy, Hacıbayramlar, Kırıkköy ve diğer mahallelerimizin su ihtiyacının karşılanması için iptal edilen Gökgedik Baraj projesinin yerine Değirmen Deresi, Gerolak, Konyalı Deresi gibi boğazlardan uygun düşenlere sulama göleti yapımı için ilgili birimlere girişimlerde bulunacağız. Bu hedeflerimi gerçekleştirmek, çiftçilerimize alternatif sunmak, hak ettikleri değeri vermek için Ziraat Odası başkanlığına adayım. Bunların yapılması gerektiğine inanan herkesin desteklerini ve yanımda olmalarını istiyorum.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
domates biber
domates biber - 2 yıl Önce

Hoca ticaret alanı olarak kullandırma,Tarım kıredi koop.esnaftan fiyat alıp satışı öyle yapıyor.Tarım kıredi kopa.ile rekabete ve bir çineli geliyor yatağan da barınıyor.Ziraat odası şahıs kadar olamıyor.kolay gelsin

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68