23 Haziran 2018 Cumartesi

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Çerkezköy’den gelip Yatağan’ı incelediler

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine yapılması planlanan termik enerji santraline tepki gösteren heyet, 1982 yılından beri faaliyette olan Yatağan Termik Santrali’nin bulunduğu ilçeye gelerek incelemelerde bulundu.

29 Eylül 2017 Cuma 09:51
Bu haber 663 kez okundu
Çerkezköy’den gelip Yatağan’ı incelediler

 Çerkezköy’e yapılması planlanan termik enerji santraline karşı çıkan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, belediye başkan yardımcıları, belediye avukatı,  9 mahalle muhtarı ve gazeteciler, 1982 yılından beri faaliyette olan Yatağan Termik Santrali’nin etkilerini öğrenmek için Yatağan ilçesine geldi.

Termik santralin çevresindeki yerleşim yerlerini gezerek vatandaşlarla görüşen heyet, daha sonra santrali uzaktan inceledi.

İncelemelerin ardından muhabirimize açıklama yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Akay, termik enerjili santral denilince akıllarına Yatağan Termik Santrali geldiğinden dolayı Yatağan’a geldiklerini söyledi.

Çerkezköy’de yapılması planlanan termik santral ile ilgili kendilerinin teknik açıdan bilgilendirildiğini fakat insani ve çevresel olarak santralin etkilerini faal bir santralin bulunduğu yere gitmeden öğrenemeyeceklerini belirterek, “Yatağan’ın konumu ve durumu itibariyle termik santralin Yatağan’a bir istihdam olanağı sağladı. Burada yaşayan insanların termik santralle beraber nüfusunun arttığını öğrendik. Bunlar olumlu taraflar” dedi.

Akay, termik enerji santrallerinin olumlu taraflarının yanı sıra ciddi anlamda olumsuz taraflarının da olduğunu vurgulayarak, “Kömürün çıkarılması sırasında çevredeki vatandaşlar kömürün tozundan şikayetçi. Evlerinin kısa süre içerisinde kirlendiğini öğrendik. Kömürden elektrik üretildiği sırada ise külün taşınması ve depolanmasında sıkıntılar olduğunu gözlemledik. Bize söylenen, Çerkezköy’e son teknoloji bir santral yapılacağıydı fakat bunlar teknolojinin çözüm üretemediği şeyler” diye konuştu.

Çerkezköy’e yapılması planlanan santral için hukuki mücadele başlattıklarını kaydeden Akay, şöyle konuştu:

“Derdimiz bir enerjiye körü körüne karşı çıkmak değil ancak yaşadığım alanda büyüyen bir nüfusa sahip Çerkezköy. Trakya’nın, Tekirdağ’ın Türkiye’nin en önemli nüfusu artan, Türkiye’nin en önemli göç alan belki de bir ya da ikinci ilçesi. Bu anlamda burada yaşayan vatandaşlarını neler bekliyor bunları Yatağan’a gelelim muhtarlarımız ile beraber görelim istedik. Burada bulunmamızın sebebi bu.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV