ÇEVREYE DUYARLILIK!..

ÇEVREYE DUYARLILIK!..

ÇEVREYE DUYARLILIK!..

YETİÅžKİNLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜÅžÜYOR!..

Hepimiz içinde yaşadığımız çevrenin sağlıklı olmasını isteriz.

Temiz ve sağlıklı bir çevrenin oluşması için önemli şart ise, bu çevrede yaşamını sürdüren  tüm bireylerin, üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları eksiksiz yerine getirmeleri şeklinde tanımlanabilir.

Çevrenin korunması ve timiz tutulması konusunda hem yapmamız gerekenleri yapmayacağız, gereken duyarlılığı göstermeyeceğiz, bu konuda sorumluluklarımızı yeterince yerine getirmeyeceğiz. Hem de her şeye rağmen  temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama isteğimizi belirtmeye çalışacağız.

Bu bir çelişki demektir. Yaşamamızı sürdürürken oluşturduğumuz çöp ve atıkları rast gele doğaya atarsak, sahip olduğumuz çevresel değerleri gerektiği şekilde korumazsak,  hepimizin yaşadığı o   çevre yaşanmaz hale gelir.

Bunun birinci derecede sorumlusu da, o çevreyi bilinçsizce kullanan ve bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyen yetişkinlere ait olacaktır.

Yazılarımda, hep günlük yaşamda karşılaştığım bazı olaylardan örnekler vererek, toplumun tüm katmanlarının çevrenin korunması ve temiz tutulması konusunda duyarlı olmaları için, yaşamdan örnekler vermeye çalışıyorum.

Bu gün de, yaz tatilini geçirmekte olduğum, Bodrum'un Turgutreis Beldesi Akyarlar Köyü sınırları içindeki Bağla Sitesi,nde yaşanan bazı örnekleri vererek, çevreye karşı bireylerin ne derece duyarlı olduklarını örnekleriyle  anlatmaya çalışacağım. En iyi örnek, bizzat yaşanan örnektir çünkü.

Sitenin 292 üyesi bulunuyor. Turizm hareketinin yoğun olduğu Temmuz-Ağustos aylarında bu üyelerin % 80,ine yakın bölümü, bu sitede yaz tatilini geçiriyor. Yaz tatiline gelemeyenlerin bir bölümü de 1-2 aylığına evlerini kiraya veriyorlar. Veya bir yakını bu evlerinde tatil yapıyor.

Sitenin üyelerinin  % 50, sinden fazlası, çeşitli bakanlıklarda Daire Başkanı, Genel Müdür  ve Müsteşar gibi üst düzeylerde bulunan kişilerden oluyor. Bu meslek gruplarına emekli paşaları, subayları ve farklı meslek gruplarından kişileri de eklemek mümkündür.

Aralarında bizim gibi öğretmen emeklisi veya diğer kamu dairelerinden  emekli olmuş üyelerin de az sayıda da olsa, bulunduğunu belirtmeliyim.

Yani, bu sitede yaz tatilini geçirenler, toplumumuzun aydın kesimini oluşturan kişiler oluyor. Çevrenin korunması ve temiz tutulması konusunda da azami duyarlılığın bu sitede gösterilmesi  gerekiyor.

Sitede bulunan yetişkinlerin tamamının, doğanın ve çevrenin korunması konusunda duyarsız olduklarını söylemek haksızlık olur.

Ancak, aynı sitede yaz tatilini geçirenlerin çocuklarının ve gençlerin bu konuda duyarsız olduklarını ve çevreyi korumadıklarını söylemek mümkün.

Sitedeki gençler ve genç olmaya aday çocuklar, ya sitenin sahil gazinosunda, ya da sitenin giriş bölümündeki sosyal tesislerinde gecenin yarılarına kadar oyun oynayarak vakit geçiriyorlar.

Normal şartlarda oyun oynayıp, arkadaşlarıyla kaynaşmalarına güzel vakit geçirmelerine kimsenin bir itirazı olamaz. Asıl olan da budur.

Ancak, bu gençlerin gece yarılarına kadar site içindeki aydınlatma  direklerine ve lâmbalarına  zarar vermeleri, kırıp  tahrip etmeleri, güvenlik amacıyla konulan kameralara taş atmaları, içtikleri bira ve diğer meşrubat şişelerini yol kenarlarına ve ya denize rast gele atmaları ise, tüm yetişkinlerin kabul edebilecekleri şeyler değildir. Hepimizi rahatsız eden şeylerdir.

Demek ki, aydın kesim olarak değerlendirdiğimiz kişiler, evlatlarını veya torunlarını, doğanın ve çevrenin korunması konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmemişler. Dolayısıyla çevrenin korunması konusunda gereken bilinci de verememişler. Yani sorumluluklarını gereğince yerine getirememişler.

Bu sonuç da,  doğanın ve çevrenin duyarlılıkla korunması konusunda geleceğimiz adına hepimizi endişelendiriyor, üzüyor.

Çocuklarımızı, doğaya ve çevreye duyarlı kişiler olarak yetiştirmek zorundayız. Çünkü bu çevrede  hepimiz onlarla birlikte  yaşıyoruz!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68