CHP, 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

CHP'nin kuruluşunun 98'inci yıl dönümü dolayısıyla CHP Yatağan İlçe Başkanı Mehmet Keskin, yönetim kurulu üyeleri ve partililer ile birlikte Yatağan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

CHP, 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyor


 

Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunan ve ardından Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapılan törenin ardından CHP kuruluşunun 98. Yıl dönümü anısına pasta kesme töreni düzenlendi. Etkinlikte konuşan CHP Yatağan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Gürpınar, CHP'nin 98'inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

CHP Yatağan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Gürpınar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi

“Değerli Cumhuriyet Halk Partililer

Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 98 yıl önce bugün kuruldu. Bu süreçte birçok siyasi parti tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Kimileri lider partisi olduğu için kimileriyse rant partisi olduğu için. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi koca bir çınar olarak hala ayakta. Bunu ortaya koyduğu ideolojisine ve hala geçerliliğini koruyan ve koruyacak olan fikri altyapısına borçlu.

Elbette ki ideolojiler bir anda ortaya konan şeyler değildir. Uzun süreçlerle ve tecrübelerle ortaya konan programlardır. Yüzyıllar boyunca saltanatın yani tek adam düzeninin hüküm sürdüğü, üstelik son dönemlerinde çağın hiçbir gelişimine ayak uyduramamış bir coğrafyada baskı altında yaşamaktan bunalmış bir halkın alt yapısını oluşturduğu bir harekettir. Her ne kadar bize bizzat devlet televizyonlarında farklı anlatılmaya çalışılsa da tarihe istibdat dönemi olarak geçmiş bir dönemde baskı altında halkın mücadelesinin altyapısını oluşturduğu bir partidir.

Arkadaşlar Cumhuriyet Halk Partisi 1800’lü yılların sonunda ve 1900’lü yılların başında böyle bir ortamda  “ Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet” diyenlerin partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi 1910’lu yılların sonunda işgal altındaki topraklarda bağımsızlık aşkıyla Kurtuluş Savaşını başlatanların partisidir.

1920’li yıllarda meclisi kuranların, düşmanı topraklarından temizleyenlerin, bahsettiğimiz tek adamların ülkeyi peşkeş çektiği Sevr’i çöpe atanların Lozan’ı yapanların partisidir.

1930’lu yıllarda savaşın yaralarını sarmaya çalışan bir ülkede büyük devrimler yapanların, ilerici adımlar atanların partisidir.

1940’lı yıllarda daha fazla sömürmek daha fazla kan emmek adına çıkartılan ve tüm Dünya’yı esir alan bir savaşta, “savaşa hayır” diyenlerin ve bu süreci en ufak bir zarar almadan atlatmamızı sağlayanların partisidir.

1950’li yıllarda sonu tahkikat komisyonlarına kadar varacak olan iktidar baskısı altında özgürlük mücadelesi verenlerin, “kahrolsun diktatörler” diyenlerin partisidir.

1960’lı yıllarda emperyalizme karşı mücadele edenlerin, tam bağımsız Türkiye mücadelesi verenlerin partisidir.

1970’li yıllarda inandığı yoldan vazgeçmediği için öldürülenlerin, idam edilenlerin partisidir.

1980’li yıllarda anti-emperyalist ve Atatürkçü oldukları için sürülenlerin, işinden edilenlerin, hapishanelerde işkence görenlerin partisidir.

1990’lu yıllarda çetelerle mücadele edenlerin, fail-i meçhullere kurban gidenlerin partisidir.

2000’li yıllarda Amerikan maşası olmayı kabul etmeyenlerin, kendi askerini Amerika’nın öncü kuvveti yapılmasına izin vermeyenlerin partisidir.

2010’lu yıllarda yeşili, doğayı ve çevreyi koruyanların, artık yok edilme noktasına gelinmiş adil yönetime karşı “hak hukuk adalet” diyenlerin partisidir.

En önemlisi de Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir şartta inancını ve umudunu kaybetmeyenlerin partisidir. Hatta şartlar ne kadar kötü hale gelirse inancı ve umudu o kadar yükselenlerin partisidir. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi olabilecek en kötü koşullarda bir ülkeyi kurtarabilmiş Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir.

Savaştan yeni çıkılmış yıkık bir halde olan bu ülkenin ilk yüzyılında nasıl bütün ilerici hamleleri Cumhuriyet Halk Partisi gerçekleştirmişse, hiç şüphemiz yok ki bu ülkenin 2. Yüzyılında da büyüyüşü ve gelişimi gene Cumhuriyet Halk Partisi ile olacaktır.

Arkadaşlar gene inancımız tamdır ki Atatürk’ün iki büyük eserimden biri dediği Cumhuriyet Halk Partisi, tıpkı Türkiye Cumhuriyet’i gibi ilelebet payidar kalacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle partimizin kuruluşunun 98. Yılını kutluyoruz. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyoruz.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68