CHP Emek Bürosu’ndan Özelleştirme Tepkisi

Yatağan’ın özelleştirme planlarına karşı verdiği mücadeleye CHP Yatağan İlçe Teşkilatı da Emek Bürosu tarafından yapılan açıklamayla ortak oldu. CHP Yatağan Emek Bürosu Başkanı Mehmet Can tarafından yapılan açıklamada; “enerji ihtiyacının karşılanması bakımından tek çözüm kamusal üretim ve hizmettir” dedi.

CHP Emek Bürosu’ndan Özelleştirme Tepkisi
 CHP Yatağan Emek Bürosu yönetimi adına konuşan Mehmet Can; “AKP iktidarı enerji alanındaki yanlış politikalarına devam etmektedir; 1979 yılında 2172 sayılı yasayla devletleştirilen, daha sonra 1983 yılında 2840 sayılı yasa ile TKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan madenler devlet tarafından işletilecek kapsamına alınmıştır.
Linyit sahalarının 04.06.1985 tarihli ve 3213 sayılı maden kanununa 12.07.2012 tarihinde eklenen geçici madde ile ‘’2840 sayılı kanuna ekli listedeki linyit ruhsatları ile daha sonra bu sahalarla birleştirilmek suretiyle 2840 sayılı kanun kapsamına dahil olan linyit sahaları, 24.11.1994 tarihli ve 4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkında kanuna göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilir.’’denilerek özelleştirmenin önü açılmıştır.
Termik santrallere kömür sağlayan linyit madenlerinin özelleştirilmesi, ülkemizin enerji sorununun çözümüne herhangi bir katkı sağlamayacağı gibi aksine enerjide dışa bağımlılığı arttırarak sorunların büyümesine ve çıkmaza girmesine neden olacaktır.
CHP Emek Bürosu olarak, Linyit sahalarının Termik santrallerle birlikte, Elektrik Dağıtım İşletmelerinin neredeyse hibe edilerek özelleştirilmesine karşı çıkarken, enerji ihtiyacının karşılanması bakımından tek çözümün, kamusal üretim ve hizmetten geçtiğini biliyoruz.
Bu konuda kamuoyu oluşturmakta ve halkımızı bilgilendirmekte kararlıyız.
Termik santrallerle, Termik santrallere kömür sağlayan Linyit sahalarının ve elektrik dağıtım birimlerinin özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir. Özelleştirme Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin yıkımıdır. Bize İşsizliğe, Açlığa ve 4C’ye mahkum bırakmak isteyenlere dur demeliyiz.
 C.H.P. Yatağan Emek Bürosu olarak her türlü taşeronlaşmaya ve özelleştirmeye karşıyız.
 Özelleştirmelerin sonu işsizlik ve yoksulluktur.
 C.H.P. Yatağan Emek Bürosu olarak, sendikaların bu konuda geliştireceği her türlü mücadeleyi destekliyoruz.
Bize işsizliğe, Açlığa ve 4C’ye mahkum bırakmak isteyenlere dur demeliyiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık olsun
sağlık olsun - 6 yıl Önce

şimdi c.h.p. emekcimi oluyor hayret !

sağlık olsun
sağlık olsun - 6 yıl Önce

şimdi c.h.p. emekcimi oluyor hayret !

SIRADAKİ HABER