CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç, “Ekmeleddin İhsanoğlu kazanırsa Türkiye kazanır”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç, Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde partisinin seçim çalışmaları kapsamında Muğla’ya geldi. İnanç; “Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde istemediğimiz bir sonuç yaşanırsa Anayasa’nın değiştirilmesi için meclisteki çoğunluğu ele geçirmek isteyecekler ve cumhuriyet rejimini yıkmak için adımlarda bulunacaklar. İşte o gün sandığa gitmeyen vatandaşlarımız bundan sorumlu olacaklar.”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç, “Ekmeleddin İhsanoğlu kazanırsa Türkiye kazanır”
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç, 10 Ağustos 2014 tarihinde birinci turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde, partisinin seçim çalışmalarında kapsamında Muğla’ya gelerek partililerle bir araya geldi. Muğla’nın Yatağan ilçesinde CHP İlçe Başkanlığı’nda partililerle ve gençlik kolları üyeleriyle bir araya gelen İnanç, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve partisinin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında açıklamalarda bulundu.

 

İhsanoğlu’nun İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği yaptığı dönemlerde 57 ülkeyle temasının olmasının, bu görevi öncesinde ve sonrasında hatasız bir bürokrasi yaşantısı sürdürmesinin, kamuoyu ile birlikte Avrupa ve Ortadoğu’da kendisine ciddi bir saygınlığın oluşmasına sebep olduğuna vurgu yapan İnanç, İhsanoğlu’nun ülkeyi kutuplaştırmaya çalışan bir yönetim anlayışına sahip olmadığını söyledi.

İnanç, partisinin ve İhsanoğlu’nun çatı aday olarak açıklandığı deklarasyona imza atan diğer partilerin İhsanoğlu’nu aday göstermesinin sebebini şu sözlerle açıkladı:

“Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olması lazım”

“Cumhurbaşkanının kim seçildiğinden ziyade, birlik ve beraberlik içerisinde cumhurbaşkanı olan kişinin 76 milyonun hakkını koruyabilecek demokrasiyi içselleştirmiş birisi olması gerekir. Türkiye’de 76 milyonun yapacağı seçim sonrasında da, cumhurbaşkanlığı makamında da yaşanacak olan bir kutuplaşma, artık belki de son kutuplaşmanın olmadığı ve olmaması gereken makamın da bertaraf olarak kutuplaşması demek oluyor. Bu da ülkeye mali anlamda ülkeye ciddi yük getirecektir. Çünkü bu gerginlik ekonomiye de yansıyacaktır. Bu nedenle bu kutuplaşmanın Türkiye’den çıkması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız ve orayı şaibesiz götürebilecek yöneticilik tecrübesi yüksek birinin olması lazım.”

“Ortadoğu’da mezhepsel ayrılık Türkiye’ye yansırsa…”

Gazze ve Ortadoğu’da yaşanan son olayların tüm kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini söyleyen İnanç, “Ekmeleddin Bey, dün bir özel televizyon kanalına katıldı ve açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmayı, cumhurbaşkanı profiliyle değil de Ortadoğu uzmanı profiliyle yaptı. Türkiye’yi önümüzdeki günlerde siyasi bir sıkışma bekliyor. Ortadoğu’da mezhepsel ayrılık Türkiye’ye yansırsa burada da mezhepsel ayrılığa bağlı olarak istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. En azından Başbakan dış politikada bu kadar yanlış politika izlerken etkili ülke makamlarından birinin Ortadoğu politikasını iyi bilmesi gerekiyor, Türkiye’nin Ortadoğu’da atacağı adımlarda yeri geldiğinde süspanse edip, gerilimi alıp orada pansuman tedavisi uygulaması gerekiyor. Konjonktür bize Ortadoğu’yu bilen, tarafsız, geçmişinde büyük deneyimler yaşamış, 57 ülkeyle temasa geçmiş ve o makamı iyi yönetebilecek bir profili ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyet rejimini yıkmak için adımlarda bulunacaklar”

Türkiye konjonktürünün büyük bir uzlaşıyı gerektirdiğini ve bu nedenle 7 siyasi partinin bir araya gelerek ortak aday çıkardığını vurgulayan İnanç, bu siyasi partilerin kişinin siyasi kimliği ve geçmişine bakmadan temizliği ve dürüstlüğüne güvenilen birisine cumhurbaşkanlığı makamını emanet etmek istediğini söyleyen İnanç, şöyle konuştu:

“Gezi eylemleri sürecinde yaşadığımız, gençlerimizin ölümlerine bile sebep olan, İŞİD’in lideri Haşimi’yi Türkiye’de saklayıp ona terörist diyemeyen ama miting meydanlarında Berkin Elvan’ı ve annesini terörist diye yuhalatan bir başbakanla karşı karşıyayız. Bugün şunu ifade edebilirim ki, demokrasiden yana ülkenin değişmesini ve sağlıklı bir zemine oturmasını isteyen tüm vatandaşlarımızın görevi sandığa gitmektir. Sandığa gidilmeyen ve atılmayan her oy 0,5 ölçekte AK Parti lehine giden oydur. Recep Tayyip Erdoğan kazanırsa Türkiye kaybeder, Ekmeleddin İhsanoğlu kazanırsa Türkiye kazanır. Türkiye’yi kazandırmakla kaybettirmek arasında kalan bir seçimle karşı karşıyayız. Çünkü akabinde iktidarın şöyle bir yol haritası olacak, eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde istemediğimiz bir sonuç yaşanırsa Anayasa’nın değiştirilmesi için meclisteki çoğunluğu ele geçirmek isteyecekler ve cumhuriyet rejimini yıkmak için adımlarda bulunacaklar. İşte o gün sandığa gitmeyen vatandaşlarımız bundan sorumlu olacaklar.

İnanç’ın Yatağan ziyareti sırasında, CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, partililer ve gençlik kolları üyeleri hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 18:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
YÖrÜK EFE
YÖrÜK EFE - 7 yıl Önce

ne diyon sen ya,sen git bir masal kitabı yaz.gerçekleri tayyi̇p erdoğan yazıyor ,girdiği her seçimi kazanmış ,40 çürük yumurta bir sağlam yumurta etmez.bu ülkenin ,islam aleminin tayyip erdoğanı var.

yatağanlı
yatağanlı - 7 yıl Önce

bu genç delikanlı chp gençlik kolları başkanı direniş çadırına nasıl oldu da gitmedi? çadıra yüz sürseydi belki şansı açılırdı.

SIRADAKİ HABER

banner68