CHP İl Başkanından sendikalara 1 Mayıs ziyareti

CHP Muğla Başkanı Adem Zeybekoğlu, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubeleriyle bir araya gelerek 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı.

CHP İl Başkanından sendikalara 1 Mayıs ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Başkanı Adem Zeybekoğlu, beraberinde CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz ile Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi’ni ziyaret etti. CHP heyetini, Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik, Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan ve sendika üyeleri karşıladı.

Zeybekoğlu, burada yaptığı konuşmada, bu yıl 1 Mayıs’a özel koşullar altında girildiğini belirterek, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en çok zarar verdiği kesimin doktorlar ve sağlık emekçileri başta olmak üzere bütün işçi sınıfı olduğunu söyledi.

Dünyanın her yerinde iktidarlar, bir yandan pandemiyi durdurmak için önlemlere girişirken diğer yandan da üretimin devamlılığı adı altında işçileri, emekçileri işçi sağlığı ve iş güvenliğinin esamisi okunmayan koşullarda virüsle burun buruna çalıştırmaktan vazgeçmediğinin altını çizen Zeybekoğlu, “Hafta sonları ve resmî tatilleri kapsayacak şekilde uygulanan sokağa çıkma yasaklarında dahi işçiler çalıştırılmaya zorlanmış, çalışmayanlar yasağın ardından daha ağır şartlarda çalışmasını sürdürmüştür. Meydana gelen bu tabloda, hayatlarını kaybeden işçi arkadaşlarımızın sorumluluğu siyasi iktidara aittir.
Kârlarına kâr katmak isteyenlerin para gidecek kaygısıyla almak istemediği önlemler, işçilerimizin sakat kalmasına, hayatlarını kaybetmesine sebep olmaktadır. Pandemi sürecinde ise bu önlemlerin gerekliliği hayati önemde olmaktadır. Sermayenin çıkarlarını gözeterek işçilerin yaşamlarına mal olan uygulamalardan vazgeçilmesini istiyoruz.
Hijyenik olmayan iş yerlerinde, fiziksel mesafe kurallarının esamesinin okunmadığı alanlarda, virüsle burun buruna işçilerin çalıştırılmasına itiraz ediyoruz.
153 yıldır dillendirdiğimiz, eşit, demokratik, adaletli, insanca bir düzen taleplerimizin gerekliliği pandemi sürecinde bir kez daha gözler önüne serilmiştir.
1 Mayıs vesilesiyle bir kez daha söylüyoruz, işçiler, emekçiler geleceğimizdir, umudumuzdur. İşçilerin maruz kaldığı hak gasplarına, hayatlarına mal olan koşullara karşı ses yükseltmek, geleceğimize sahip çıkmak demektir. Sendikal ve sosyal güvenlik haklarının eksizsiz güvence altına alındığı aklın ve bilimin öncülüğünden insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam istiyoruz.
Gelin hep birlikte hayatlarımıza kast eden, yaşamlarımızı çalanlara karşı emeğin sesini yükseltelim, haklarımızı alalım, yaşanabilir bir düzen için beraber, yan yana mücadele edelim! Yaşasın 1 Mayıs” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68