banner80

CHP, İnönü Bulvarı’nı 5 madde ile değerlendirdi

CHP Yatağan Başkanlığı, yapımı süren İnönü Bulvarı ile değerlendirmelerde bulundu ve yayınladıkları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. Projenin hala açıklanmadığını belirten CHP yönetimi, İnönü Bulvarı’nın yapımına da destek olduklarını belirtti.

CHP, İnönü Bulvarı’nı 5 madde ile değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan yönetimi, yayınladıkları basın açıklamasıyla İnönü Bulvarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yeni yapılan bulvarın mağduriyet yaratmamasını talep eden CHP yönetimi, ilgililere bir dizi sorular yöneltti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İnönü Bulvarı’nın yapım çalışmaları devam etmektedir. Daha önce İnönü Bulvarı’nın yapımına destek olacağımızı, Yatağan için güzel olan her şeyin yanında olacağımızı defalarca belirtmiştik. Fakat İnönü Bulvarı’nın yapımına başlanması noktasındaki acelecilik ve tüm ısrarlarımıza rağmen projenin bir türlü paylaşılmaması tüm halkımızda olduğu gibi bizde de rahatsızlık yaratmış ve projenin yararlılığı hakkında soru işaretleri ve endişeler yaratmıştı. Bu endişelerimizi daha önce paylaşmıştık. Gelinen noktada ne yazık ki endişelerimiz ortadan kalkmadığı gibi artarak devam etmektedir. Yatağan halkı ve esnafı yol yapımında düşüncelerinin önemsenmemesinden rahatsızdır, yolun şeklinden rahatsızdır ve bu yolun yaratacağı sonuçlardan endişelidir.

Şunu belirtmek isteriz ki bu konu bizim için bir politika konusu değildir. İnönü Bulvarı Yatağan için hayati öneme sahip bir hattır ve bu önemdeki bir konu bizim için siyaset üstüdür. Bu bilinçle yetkilileri bir kez daha uyarmak ve endişelerimizi tekrar dile getirmek istiyoruz. Çünkü hala devam eden yapım aşamasında bazı uygulamaların tekrar gözden geçirilmesini yıkıcı sonuçları engellemek için elzemdir.

1) İnönü Bulvarı’nın yapımı ve yeni düzenlemesiyle birlikte İnönü Bulvarı’nda bulunan esnafın işlerinin artacağı ve yol müşterisinden faydalanabileceği ifade ediliyordu. Fakat bugün gelinen noktada araçların durabileceği bir nokta gözükmemektedir. Tam aksine geçişler daha hızlı olacak ve bu hattan geçecek yolcular Yatağan’da durmayacaklar ve herhangi bir katkıları söz konusu olmayacaktır.

2) Cumhuriyet Caddesine girişlerini sağlayan kavşak kaldırılmaktadır. Bu hem sosyal hem ticari bakımından kentin en önemli caddesine yani Yatağan’ın kalbine hançer saplamak demektir. Ayrıca Yatağan şehir içi trafiğini de yoğun ve tehlikeli bir hale getirecektir. Cumhuriyet Caddesi’ni ve bu caddeye girişi sağlayan kavşağı mevcut haliyle korumak bir tercih değil Yatağan’ın çıkarları için bir zorunluluktur.

3) Dünya’nın her yerinde trafik açısından yapılan bütün planlamalar çocuklarımızın daha da güvende olabilmesi için okulların olduğu bölgelerde trafiği azaltmak üstüne oluşturulmaktadır. Fakat yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte Cumhuriyet Ortaokulu ve Yatağan Gazi Anadolu Lisesi’nin olduğu bölgede trafik yoğunluğu ciddi ölçüde artacaktır. Bu okullarda okuyan öğrencilerimizin güvenliği açısından da kavşak noktaları tekrar gözden geçirilmelidir. Geçişleri sağlayabilmek ve trafik yoğunluğunu kontrol altına almak adına mutlaka Cumhuriyet Caddesi kavşağı korunmalıdır.

4) Bulvar düzenlemesi ile birlikte kazaların ve can kayıplarının (özellikle karşıdan karşıya geçen yayalar için ) azalacağı ifade ediliyordu. Yolun genişletilmesi ve ışıkların azaltılması ile araçlar bu güzergahtan çok daha hızlı geçecekken ve üstelik herhangi bir alt ve üst geçit çalışması da yokken güvenliğin eskisinden daha fazla nasıl olacağını merak etmekteyiz. Burada oluşabilecek üzücü durumlar için endişeliyiz.

5) Jandarma’nın olduğu bölgede bulunan ve yapımı çok da eskiye dayanmayan kavşak kaldırılmaktadır. Bu kavşak madem gerekli değildi neden yapıldı ya da gerekli görüldüyse neden kaldırılmaktadır? Bu bir israf politikası değil midir? Aynı kavşağın kaldırılması ile birlikte, bölgede bulunan 112 ACİL binası herhangi bir acil durumda ilgili bölgeye hangi güzergahtan ulaşacaktır. Saniyelerin önemli olduğu acil müdahale gerektiren vakalarda, sağlık çalışanlarımızın olay yerine hızla ulaşması ve şehir içinde vakit kaybetmemesi için oluşturulan alternatif bir planın olup olmadığını merak etmekteyiz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68