CHP, İYİ Parti ve ADD’den çelenk töreni

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanlığı, İYİ Parti Yatağan Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi töreninin ardından  çelenk töreni düzenlendi.

CHP, İYİ Parti ve ADD’den çelenk töreni

Törene, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, İYİ Parti İlçe Başkanı Sadet Kocasarı, ADD Şube Başkanı Lütfi Kırayoğlu, partililer ve dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Emekli Öğretmen Fehmi Özsoy, 30 Ağustos Zafer Bayramının milletimiz adına önemini vurgu yaparak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan CHP Yatağan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Gürpınar ise, ‘’Değerli Atatürkçü ve yurtsever dostlar; 99  yıl önce bugün tüm Dünya da eşine az rastlanır bir zafere tanık oldu. İşgal altındaki Anadolu toprakları o gün düşman işgalinden kurtuldu. Bağımsızlık benim karakterimdir düşüncesini rehber edinen büyük Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birçok yokluğa ve imkansızlığa rağmen Anadolu topraklarını düşmandan temizledi ve sadece bu coğrafyanın değil emperyalizmin gölgesindeki bütün ulusların kaderini etkiledi. Bu zafer bütün ihtişamıyla hala ezilen bütün uluslara umut olarak tarihteki yerini aldı.  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlık Meydan Muharebesini yönettiği Zafertepe’de 1924 yılında yaptığı konuşmasında şöyle diyor.

“Milletimiz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. 30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihinin en önemli dönüm noktasını oluşturur. Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum.  Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti'nin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu muazzam zaferin en büyük amili de, Türk milletinin kayıtsız şartsız hâkimiyetini eline almış olmasıdır.”

Atatürk’ün vurguladığı bu zafer o gün elde edilmiş ve sonuçlanmış bir zafer değildir. Arkasından gelecek birçok zaferin de temelini oluşturmuştur. 30 Ağustos büyük fikri hamlelerin, ilerici adımların ve devrimlerin temelini atmış ve bütün bunlarla bütünleşmiş bir zaferdir. Bu zafer bağımsızlığı için hiç tereddüt etmeden ölüme koşanların zaferidir. Bugün hala bu zaferi küçümsemeye çalışanlar var. Bugün hala bu zaferi içine sindiremeyenler var. Bugün hala keşke bu savaşı Yunan kazansaydı diyenleri kutsamaya çalışanlar var. Bugün hala Kurtuluş Savaşı esnasında düşmanla işbirliği içerisinde olan sözde hocaları bize kahramanmış gibi takdim etmeye çalışanlar var. Bugün hala Zafer Bayramı’ndan bahsederken Atatürk’ün adını kullanmaktan imtina edenler var. Biraz önce bu zaferle bir bütündür diye bahsettiğimiz büyük fikri hamleler ve devrimlere düşman olanlar elbette bu zafere de düşmandırlar. Bu hamleler ve ilerici hareketler hala işlemekte olan bir süreçtir. Dolayısıyla kurtuluş ve ilerleme mücadelesi sürmektedir. Ve inanın ki; Bu ülkede ve bu coğrafyada tarafı Mustafa Kemal Atatürk olmayan herkes bu mücadeleyi er ya da geç kaybedecektir. Büyük Taharruz'da ve Kurtuluş Savaşı'nda vatan topraklarını işgalden kurtaran , bize bağımsız bir ülke armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Milli Mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99. Yılı kutlu olsun.’’ diye konuştu.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68