CHP Kadın Kolları’ndan kadın cinayetine tepki!

CHP Yatağan Kadın Kolları, 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in Muğla’da C.M.A. tarafından vahşice öldürülmesi sert tepki gösterdi. Kadın cinayetlerinin son bulması gerektiğini ifade eden CHP’liler, artan kadın cinayetlerine dikkati çekti.

CHP Kadın Kolları’ndan kadın cinayetine tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ, parti binasında yaptığı basın açıklamasıyla, C.M.A’nın Muğla Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin’in vahşice öldürmesin tepki gösterdi.

Açıklamaya, İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, Yönetim Kurulu üyeleri, kadın kolları üyeleri ve partililer destek verdi.

Kızıldağ, burada yaptığı açıklamada, “Hepinizin bildiği gibi 5 gündür haber alınamayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin'in pazar gecesi cansız bedeni ormanlık bir alanda bulunmuştur.

Ne oluyor? Bir canlının yaşam hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz?

Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim işçiler, emekliler, işsizler, yoksullar ve tabi ki kadınlardı. Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmaları işletilmesinden kaynaklı olarak daha vahim bir noktaya geldiğini gördük.

Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddetti arttıran önemli bir unsura dönüştü. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek.

Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz. Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaları sununa kadar takip edeceğiz.

Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler İstanbul sözleşmesinden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar katledilen kız kardeşlerimizin sorumlusudur.

Tüm olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişlik yapmanıza izin vermeyeceğiz 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız.

İstanbul sözleşmesini tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. ‘Ölmek istemiyorum, ölmekten korkuyorum, beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız.

Yan yana gelerek, dayanışarak, mücadele ederek kazanacağız.

Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz.

Bu memlekette hür ve eşit yaşayacağımız ,emeğinin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz.

Yaşasın Kadılar! Yaşasın Mücadelemiz!” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68