CHP, Uğur Mumcu’yu andı

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanlığı, ölümünün 25’inci yılında gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu andı.

CHP, Uğur Mumcu’yu andı

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanlığı, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’daki evinin önünde aracına konulan bombanın infilak etmesi sonucu öldürülen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenledi.

Parti binasında düzenlenen törene, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Başkanı Kemal Özler ve partililer katıldı.

Programda konuşan Özler, Uğur Mumcu gibi değerleri anmanın CHP’nin bir görevi olduğunu söyledi.

Mumcu’nun değerinin ölümünün ardından anlaşıldığını ileri sürerek, “Parti olarak vefalı bir partiyiz. Böyle değerler kolay yetişmiyor. Onun dediklerinin ne kadar doğru olduğunu 25 yıl sonra daha iyi görebiliyoruz. Mumcu’nun 25 yıl önce söylediği bir söz var, ‘bundan 25 yıl sonra imam hatiplerden ve ilahiyat fakültelerinden mezun olanlar, 25 yıl sonra avukat, hakim olacak ve rejimi değiştirecek’ demişti. 15 Temmuz’daki hain saldırıyı biliyorsunuz, bunların temeli 25 yıl önce atılmıştı. Uğur Mumcu, bize bunu anlatmaya çalıştı” dedi.

Özler, Uğur Mumcu'nun yaşamı boyunca tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam ettiğini belirterek, “Uğur Mumcu, yolsuzlukların üzerine gitmişti, ülke üzerine oynanan oyunları anlatmıştı. Ama çok cefa çekti. Hukuk doktoru olmasına rağmen asteğmen bile yapmadılar. ‘Sakıncalı piyade’ olarak Patnos’ta askerlik yaptı. Bunu da ‘Sakıncalı Piyade’ adlı kitabında yazdı. Mumcu’nun neler çektiğini o zamandan biliyoruz” diye konuştu.

Program kapsamında Uğur Mumcu'nun çiçeklerle süslü fotoğrafını önünde mumlar yakıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56