CHP, Uğur Mumcu’yu katledilişinin 28’inci yılında andı

CHP Yatağan Başkanlığı, Ankara'da 24 Ocak 1993'te, evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu andı.

CHP, Uğur Mumcu’yu katledilişinin 28’inci yılında andı

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, 24 Ocak 1993'te Ankara’daki evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu andı.

Kemiksiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“’Ben Atatürkçüyüm, ben cumhuriyetçiyim, ben lâikim, ben antiemperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım, ben insan hakları savunucuyum, ben terörün karşısındayım; ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın. Her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.’

Bu sözlerin sahibi yiğit gazeteci ve yurtsever aydın Uğur Mumcu 28 yıl önce aracına konan bir bomba ile haince öldürüldü. Ölümünün arkasından düzenlenen cenaze töreni bir cenazeden çok daha fazlasıydı. On binlerce insan yoğun yağışı umursamadan onu uğurlamak için törene aktı. Ve herkes Uğur Mumcu’nun, uğruna canını feda ettiği değerlere, Kemalizme, cumhuriyete ve laikliğe bağlılık sözü verdi. 28 yıl sonra bugün, bizler de içimizdeki aynı hüzünle ve çok daha büyük bir inançla Kemalizme, cumhuriyete ve laikliğe bağlılık sözü veriyoruz ve Uğur Mumcu’nun boşuna ölmediğini belirtmek istiyoruz.

Elbette Uğur Mumcu’nun bugün bile yokluğuna alışamazken, aynı zamanda hala yanımızda gibi hissetmek için nedenlerimiz var. Çünkü o, tarihin içinden bize ışık tutmaya devam ediyor. O cesur adamın yazıları ve söylemleri bize yol göstermeye devam ediyor.

Şöyle dedi Mumcu:

‘Cemaatlerde, tarikatlarda yetiştirilen çocuklar 30 sene sonra devletin en önemli kurumlarının başına gelip, cumhuriyete karşı faaliyetlerde bulunacaklar.’

Biz bu faaliyetleri yakın zamanlarda, Ergenekon’da, Balyoz’da ve 15 Temmuz’da gördük ve hala görmeye devam ediyoruz. Aslında bugün Uğur Mumcu’nun öngörülerini yaşıyor ve zamanın onu nasıl haklı çıkardığına şahitlik ediyoruz. Her geçen gün değerini çok daha iyi anlıyoruz. Ve o ülkenin geleceğine ışık olmak için didinirken, sadece karanlıklarla beslenebilen odakların onu neden öldürdüğünü çok daha iyi anlıyoruz.

Uğur Mumcu tarihin derinliklerinden bir şey daha fısıldıyor kulağımıza:

‘Hangi iktidar din sömürüsüne dayanmışsa, mutlaka yıkılmıştır.’

Biz Uğur Mumcu’nun her zaman olduğu gibi bir kez daha haklı çıkacağına yürekten inanıyoruz.

Uğur Mumcu’nun nezdinde, Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı, Dışişleri eski Bakanımız İsmail Cem’i ve bu ülkeye ışık olabilmek adına faili meçhullere kurban giden bütün aydınlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68