CHP ve ADD, Uğur Mumcu’yu andı

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı ve ADD Yatağan Şubesi, 23. ölüm yıldönümünde gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu andı.

CHP ve ADD, Uğur Mumcu’yu andı
HABERİN GALERİSİ
Uğur Mumcu anıldı

Uğur Mumcu anıldı

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yatağan Şubesi, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’daki evinin önünde uğradığı bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu andı.

Atatürk Anıtı önünde toplanan grup, anıta çelenk sunarken, bazı vatandaşlar anıtın önüne çiçekler bıraktı.

Grup adına konuşan ADD Yatağan Şubesi eski Başkanı Suna Arslan, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Mustafa Koç ve Kamer Genç’i de rahmet andıklarını söyledi.

Uğur Mumcu olayının üzerinden yıllar geçmesine rağmen soruların cevapsız kaldığını vurgulayan Arslan, bunun insanlık zafiyeti olarak yorumladı. Arslan, bir kişiyi öldürenin belli olmasına rağmen hala faili meçhul bir olay olmasını ise acizlik olarak yorumladı.

Anma törenine katılanların sayısının az olmasına tepki gösteren Arslan, “Şunu unutmayalım ki, o yine bir yazı dizisini hazırlıyordu. O yazı dizisini, gazetesinde yayınlamak üzere arabasına binerken, bir Ankara soğuğunda vuruldu. Kimin için, bizim için vuruldu” şeklinde konuştu.

Arslan, Uğur Mumcu’nun o günlerde Türkiye’nin bugünlerini gördüğünü belirterek, “Uğur Mumcu, Türkiye’nin gerçeklerini dile getiriyordu. Daha o zamanlar barış süreci diyordu. Daha o zamanlar çözüm arıyordu. Ama birileri, onun bu düşüncelerini yazmasına engel oldu. Biz birçok insanı toprağa verdik. Sendikacılar, öğretmen, polisler, askerler, küçük çocuklar ve sivilleri toprağa verdik. İnsanların yüreği yandı, ne için, kim için? Birileri dışarıdan güdümlüyor, birileri ise içeriden uyguluyor” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95