banner80

CHP ve İYİ Parti’den alternatif çelenk töreni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi çelenk töreninde çelenk sunamayan CHP ve İYİ Parti’nin Yatağan başkanlıkları, resmi törenin ardından çelenk töreni düzenledi.

CHP ve İYİ Parti’den alternatif çelenk töreni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 28 Ekim günü resmi çelenk töreni düzenlendi. Atatürk anıtında düzenlenen törende, Yatağan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediyesi’nin çelenklerinin haricinde çelenk konulmasına izin verilmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti Yatağan başkanlıkları da, resmi törenin bitmesinin ardından alternatif çelenk töreni düzenleyerek çelenklerini Atatürk anıtına sundu.

İlk önce İYİ Parti tarafından düzenlenen törene, İYİ Parti İlçe Başkanı Sadet Kocasarı, İYİ Partili Belediye Meclisi üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanları ile partililer katıldı.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan İYİ Parti İlçe Başkanı Kocasarı, “Dünyada bunca olumsuzluklar yaşadıktan sonra kazanılan savaşlar sonrası kurulan bir devletin kurucu iradesi tarafından halka bayram olarak hediye edilen bir başka devlet var mı? 29 Ekim bir doğuşun, bir aydınlanmanın, yıldönümü, birlik ve bütünlüğümüzün de teminatıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” dedi.

Daha sonrasında ise CHP Yatağan Başkanlığının çelenk töreni düzenlendi.

Törene, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, CHP’li belediye meclisi üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanları ile partililer katıldı.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan CHP Yatağan Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Gürpınar, “97 yıl önce 29 Ekim 1923 tarihinde içinde bulunduğumuz coğrafyanın kaderini sonsuza dek değiştirecek büyük bir olay yaşandı. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki yurtseverlerle birlikte TBMM’de cumhuriyeti ilan ettiler. Böylece tarihte eşine az rastlanan bir devrimle, bu coğrafyada yüzyıllardır hanedanın ağzından çıkanlarla yönetilen, tebaa olarak görülen halk efendi haline getirildi. Arkadaşlar, partimizin bayrağında da yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinden biri olan cumhuriyetçilik, gücünü diğer ilkelerden alır. Bu ilkeleri birbirinden bağımsız düşünmek imkansızdır. Cumhuriyet, laiktir. Dogmalardan, tabulardan sıyrılmıştır. Bilimsel ve akla dayalı bir düşünce sistemiyle ilerlemeyi hedefler. Atatürk’ün ifadesiyle ‘Din telakkisi, vicdani olduğundan, cumhuriyet, din fikirlerini devlet ve dünya işlerinden ve siyasetten ayrı tutmayı, milletimizin çağdaş ilerlemesinde başlıca muvaffakiyet etkeni görür.’ Cumhuriyet, halkçıdır. Kökenini ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız halkındır’ anlayışına dayandırmıştır. Cumhuriyet, devletçidir. Kurulduğu andan itibaren tüm iktisadi hamlelerini toplumsal eşitliği gözeterek yapmıştır. Cumhuriyet, devrimcidir. Çağı yakalamak ve çağa ayak uydurmak için özgür düşünme ortamını sağlamak esas hedeflerdendir. Cumhuriyet, milliyetçidir. Bu toprakların üstünde yaşayan herkesin refahını ve bu toprakların tam bağımsızlığının devamlılığını sağlamak ana hedefidir. Cumhuriyetimiz, hala gençtir. Hala oturmakta ve güçlenmektedir. Elbette üzüldüğümüz ve hatta kimi zaman umutsuzluğa kapılır gibi olduğumuz durumlar oluşmaktadır. Milli mücadeleyle, cumhuriyetle kavgalarını her fırsatta ortaya çıkaran gruplar canımızı sıkmaktadır. Ancak zayıf değiliz tam aksine çok güçlüyüz. Önümüzde yolumuzu aydınlatan bir çift mavi göz arkamızda ise cumhuriyetin kazanımlarına inanmış bir halk vardır. Güçsüz hissetmemiz için hiçbir neden yoktur. Atatürk’ün de dediği gibi, dikkat ediniz Türkiye değil, ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’ Çünkü çok iyi bilmektedir ki, cumhuriyetle yönetilmeyen bir Türkiye’nin yaşama şansı yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutluyor, katılımlarınız için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gaddar
Mustafa Gaddar - 6 ay Önce

Teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner68