CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Muammer Özdemir’den Açıklama

“Yatağan’ın Ortasına Bıraksak, Kaybolur”

CHP Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Muammer Özdemir’den Açıklama
 Partimiz CHP de aday belirleme aralık ayı sonu, ocak ayı ortası derken 9 Şubat’a kalması haliyle parti içinde strese sebebiyet veriyor. Partimizce Yatağan’ın kale olarak görülmesi, sanırım aday belirlemede gecikmeye neden oluyor. Mevcut belediye başkanımız, CHP’den seçilmiş bir belediye başkanı. Onun tekrar aday olması gecikme nedenleri arasında ihtimal dâhilindedir. Aday gösterilmeyen diğer adaylar kaosa neden olabilir, kırılmalara sebebiyet verebilir çekincesiyle uzamış olabilir diye düşünüyorum. Tabi ki, bu uzun süreçte aday adaylarının parti üyelerimiz ve seçmenler tarafından soru yağmuruna tutulması demek. Haliyle dedikodulara ve çok sayıda yorum yapılmasına neden oluyor. Mesela, benim için sevgili bir arkadaşımız; “Yatağan’ın ortasına bıraksak, kaybolur” diye genel merkeze rapor etmiş.

Sekiz aday adayının hepsinin birden aday yapılmayacağına göre bu teke düşecek. Adayın belirlenmesi halinde partimiz içerisinde kırılma, darılma ve küskünler hareketi olacağını sanmıyorum.

Bir yıllık aday adaylığı süreci içerisinde Yatağan’la ilgili gözlemim şudur: Yatağan’da var olan sorunları, çözme ve mücadele etme yerine, insanlar kabuğuna çekilmiş, ya kader olarak algılamışlar ya da dışarıya gitmeyi tercih etmişler. Hâlbuki Yatağan’dan kaçmak çözüm değil.

Biz buradan Yatağan halkına sesleniyoruz; Yatağan eşrafına, iş adamlarına, akil insanlarına, aydınlarına, Yatağan yerel siyasetini, siyaset simsarlarına bırakmayın. Siyaset bezirganlarının belirlemesine ve manipülasyonlarına (hileli yönlendirme) müsaade etmeyin. Siyaseti ekonomi ve üretim ilişkileri belirler. Yatağan ekonomisini yön verenlere sesleniyoruz; Yatağan’da belediye başkanı seçmiyorsunuz, aynı zamanda yönetici seçiyorsunuz. Yönetim belirlenirken bir takım kriterler aranır. Başkan seçerken aynı zamanda belediye meclisini seçeceksiniz. Bu kurumlara seçileceklerde bir takım özelliklerin olması gerekmez mi? Sizin belirlediğiniz adaylar sonra halka gidecek. Aday belirlemede, ekonomiyi elinde bulunduranlar en önemli belirleyicidir. Bu güne kadar Yatağan’daki aydınlardan bir tavır görmedim.

Değerli hemşerilerimiz, sevgili Yatağanlılar, önümüze konulan aynaya bakarsak kendimizi görürüz. Aynayı kim koydu. Onu görmek esas. Geçmişimiz bilmezsek, tarihimizi bilemeyiz. Bir İngiliz atasözü derki; “Körler ülkesinde tek gözlü adam kraldır”  İşte biz gözümüzü açarsak, geçmişe bakarsak her şeyi görürüz. Bizim kişilerle işimiz olmaz. Bizim işimiz projelerle. Biz ortak akılla Yeni Yatağan’ı kuracağız. Yatağan’ı değiştirip, dönüştüreceğiz. Hedefimiz; zengin ve büyük Yatağan.  Tarihin istikameti ileriye doğrudur. Gelecek gençliğin elindedir. Geleceğimizi, gençlerimizle birlikte kuracağız.

Sorunların tanısını, teşhisini koymadan tedavi edemezsiniz. Biz Yatağan’ın tüm sorunlarını iyi biliyoruz. Ve çözümlerini de biliyoruz. Neler yapılacağı ile ilgili yol haritamızı hazırlamış durumdayız. Yatağan, Muğla’nın giriş kapısıdır. Yatağan son derece stratejik bir ilçedir. Devletle barışacağız. Devlet yatırımlarına yön vereceğiz. Büyükşehir belediyemizden ciddi yardımlar alacağız. Bizim sorunlarımız Muğla’mızın diğer ilçelerinden daha önceliklidir. Bu yardımları stratejik projelerimizle alabiliriz. Akılla alabiliriz.

Bunca yıl dışlanan, ötelenen köylerimize, köylülerimize sahip çıkacağız. Köy- kent akrabalığı oluşturacağız. Hemşerilik bilincini, kültürünü geliştireceğiz. Birlikte karar verip, birlikte yöneteceğiz. Bizim felsefemizde “tek adamcılık” yok.

Yatağan Değişiyor

Yatağan sosyolojik olarak, değişim sancısı yaşıyor. Bu değişimi sancılı olmaktan kurtaracağız. Değişime “Ortak Akıl”la yön vereceğiz. Aklı kullanacağız. Üniversitelerimizden yardım alacağız. Değişim doğal mecrasında, sonraki kuşakların değişen anlayışlarına göre, yani yeni kuşağın gençlerimizin, çocuklarımızın gidiş istikametine göre değişimi, dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bu tür değişimler kaçınılmazdır. Değişmekten korkmayın! Değişimin seyircisi değil, parçası olun.

Yatağan’ı köy görüntüsünden çıkartacağız. Kabuğuna sıkışmışlıktan kurtaracağız. Yeni bir kimlik kazandıracağız. Sanayi kenti yapacağız. Kırk beş sene önce planlanmış ve hiçbir yenileme yapılmayan Yatağan’ı ortasından karpuz gibi ikiye bölen bağrımıza hançer gibi saplanan karayolu şehir dışına çıkartılacak. Yol yeniden planlanıp, düzenlenecek, tanzim edilecek. Battı, çıktı yapılarak ışıklar kaldırılacak. Trafik sorun olmaktan çıkacak. Trafik planlama uzmanlarıyla çalışma ve planlama yapılacak. İnsanlarımız mutlu, esnafımız bol kazanç temin edecek.

Demokrasi Adası

Yatağan’da var olan ve yeni kurulacak olan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin ilçe binaları aynı ada ve parsel içerisinde toplayacağız. Her örgütün yararlanacağı ortak konferans salonu ve lokal yapacağız. Bu anlamıyla Türkiye’mize örnek olacağız.

Öğretmen Evi Yapacağız

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz, öğretmenlerimiz bu güne kadar sahip çıkılmamış biz öğretmen evi yapacağız. Öğretmenlerimiz; konukları gelince, gidip orada ağırlasınlar. Misafirlerini konuk etsinler. Oturacakları kendilerine özgü bir lokalleri olsun.

Köylülerimizin sıkıntılarını, sorunlarını, dertlerini çok iyi biliyoruz. Çözümlerini de biliyoruz. Köylülerimizin sosyal statülerini yükselteceğiz. Ekonomik olarak köylülerimizi zenginleştireceğiz. Ulaşım sorunlarını, hayvancılık sorunlarını, su altyapı ve işsizlik sorunlarını çözeceğiz. 1.772 kilometrelik yüz ölçüme sahip Yatağanımızın her santimetresine sahip çıkacağız. Yatağanımızın kutup yıldızı olacağız. Liderlik ve önderlik sorununu ortak akılla çözeceğiz. Biz aynı zamanda ortak akıl hareketiyiz. Biz söz vermiyoruz. Biz taahhüt ediyoruz.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 18:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
yataganli
yataganli - 6 yıl Önce

Biz dediginiz kim yaninizda ekibinizde kim var sizin yaninizda muammer bahcelinin baska kimseyi gormedik bugüne kadar

bulvar esnafı
bulvar esnafı - 6 yıl Önce

Ya arkadasim biz inionu bulvarini kim ticarete açar diye beklerken sen yolu baska yerden geciricem diyor sun kime sordun yataganda yasamadan yatagandan aday olursan olacagi budur

a a
a a - 6 yıl Önce

Bize ak parti gök parti lazım değil çalışacak adam lazım yatağan köy gibi oldu yazık

ahi köylü
ahi köylü - 6 yıl Önce

bir yıllık aday adaylığım süreci demiş, bir yıldır aday adayı neden ön seçimden çekilmiş merak ediyorum? süremi kısıtlıydı acaba? halkımız kimin ne kadar süredir aday adayı olduğunu iyi biliyor sandıktan neden kaçtıklarını da iyi biliyor.

SIRADAKİ HABER