CHP Yatağan eski İlçe Başkanı, Vatan Partisi’ne geçti

Vatan Partisi tarafından düzenlenen partiye katılım töreninde 10 kişi partiye katıldı. Partiye katılanlar arasında en çok dikkat çeken isim ise, CHP Yatağan eski İlçe Başkanı Mehmet Esen oldu.

CHP Yatağan eski İlçe Başkanı, Vatan Partisi’ne geçti
 Ankara Arena'da gerçekleştirilen İşçi Partisi Olağanüstü Kurultayı’nda adı değiştirilerek ‘Vatan Partisi’ olarak ilan edilen partiye katılanlara rozetleri takıldı. Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Vatan Partisi Muğla İl Başkanı Mustafa Güleç, İlçe Başkanı Recep Helvacı, partililer ve partiye yeni katılanlar katıldı.

Partiye katılan CHP Yatağan eski İlçe Başkanı Avukat Mehmet Esen, emekli öğretmen Özcan Akpınar, emekli işçi Muammer Taşpınar, maden işçisi Osman Aygün, işçi Ali İhsan Topaloğlu, emekli esnaf Ekrem Yalçın, çiftçi Niyazi Kavak, emekli Hüdaverdi Bacak ve emekli memur Hulusi Bulut’a rozetleri Güleç tarafından takılırken, toplantının açılış konuşması Helvacı tarafından yapıldı.

 

Vatan Partisi olarak kendilerine büyük görevler düştüğünü kaydeden Helvacı, “Vatan Partisi olarak bizlere çok büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz. 15 Şubat’ta yapılan genel kurulumuz sonucunda milliyetçileri, hakçıları ve sosyalistleri birleştiriyoruz sloganı ile başladığımız ve ismimizi vatan partisi olarak değiştirdiğimiz bu çalışmada tüm halkımızdan destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Güleç ise yaptığı konuşmada, bu zamana kadar AK Parti’ye oy verenlerin bazılarının giderek AK Parti’ye soğuduğunu iddia etti.

AK Parti’nin 90 yıllık karanlığa son vermek için siyasi çalışmalarını yürüttüğünü ve ülkeyi karanlığa sürüklediğini savunan Güleç, “Bir proje partisiydi AK Parti. Türkiye’nin parçalanması ekonomik ve siyasi olarak çökertilmesi görevlendirilmiş bir proje partisiydi. Zaten Tayyip Erdoğan da bunu 34 yerde Türkiye’nin Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanıyım ben diye ifade etti. ‘Görevim de bu ülkenin parçalanması ve bu parçalanmada önemli roller bana verildi. Ben bu görevi yapmak için bu işin başındayım’ diye defalarca bunu ulusal kanalda döndüre döndüre yayınladık.  Şimdi o süreç geldi dayandı bir yerine ama Türkiye bir yere dayandı esas olarak. O birikim Mustafa Kemal Atatürk’ün birikimi, Altı Ok’un kazandırdığı birikim bir kayaya geldi dayandı, AK Parti ile birlikte” şeklinde konuştu.

“Atatürk istedi diye devrim olmadı”

Vatan Partisi olarak anlattıkları eğer doğruysa, sürecin bir gün kendilerinin anlattıklarını iktidar yapacağını söyleyen Güleç, şöyle konuştu:

“Biz sabırlıyız, biz Yunus’ların okulundan geldik. Sırtımızda heybe, doğru bildiğimizi köy köy, kasaba kasaba dolaşır anlatırız. Anlatacağız dedik, Doğu Perinçek’in liderliğinde bize bunu öğrettiler. Dediler ki doğru bildiğinizi anlatacaksınız. Süreç halk bir gün gelecek sizi anlayacak, sabır işidir bu iş, siz istediniz diye devrim olmaz. Atatürk istedi diye devrim olmadı. Toplum bir yere getirdi o devleti. Oradan bir çıkış yakaladı Mustafa Kemal ışığı gördü ve o toplumu örgütleyerek bir cumhuriyet kurdu. Bir fırsattı, toplumun önüne gelmişti. Ama o da bir hazırlık yaptı. 1800’lü yıllarda Namık Kemal’lerle başlayan ‘Vatan yahut Silistre’ diyen bir süreçten getirdi. 1904’ler 1908’ler, sonra 1919’un meşhur Samsun ayağıyla başlayan, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleriyle devam ederek toplumu harekete geçirdi. Neden 1904’te olmadı, 1908’de olmadı, 1915’te olmadı. Çünkü toplum daha, o Avrupa’nın 7 düvelinin işgali altında değildi. Henüz daha parçalanacağı noktasında toplumun kafasında şekillenmeler yoktu. Ama Mustafa Kemal biliyordu ki Avrupa bu ülkeyi parçalayacak buna hazırlık yapmak lazım, teşkilatlanmak lazım diyordu. Ve gizli gizli teşkilatlanma yapıyordu Atatürk ve sürgünler yiyordu. O dönemde subayken de bu teşkilatlanma yüzünden Libya’ya sürüldü, birçok yerlerde sürgünler yaşadı. Bunları tarihi hatırlatma anlamında söylüyorum. Geldi o süreç bir yere dayandı. Mustafa Kemal de bir karar verdi. Toplumu birleştirmek lazım. Nerede ana kısas neydi bağımsız bir devlet kurmaktı. Artık bu noktaya gelmiş, işgal kuvvetlerinden kurtulmak, bağımsız başı dik bir devlet kurmak lazım dedi ve buna kim varsa onlarla yola çıktı. Doğu Perinçek ne diyordu, Bandırma vapuruna pazarlık yapılmaz diyordu. Bandırma Vapuru Kurtuluş Savaşı’nı ateşleyen vapurdur. Arkadaş beni batırmayacaksın değil mi diye pazarlık yapamazsın, beni Samsun’a ulaştıracak mısın diye pazarlık yapamazsın diyordu. Bunun Türkçesi şu, esasında biz hepimiz anladık onu, ben bu kavgada ölmeyeceğim deme garantisi var mı, bu mücadelede şehit düşmeyeceğinin garantisi var mı? Yok işte, Uğur Mumcu’lar şehit düştü, Gaffar Okan’lar şehit düştü, Turan Dursun’lar şehit düştü. Yüzlerce aydınımız bu mücadele için şehit düştüler. Siz de düşeceksiniz. Şimdi bizler uzun koşucuyuz. Bizim görevimiz maraton koşmak. Hep şu sabırla yaptık geldik, toplum gelecek bir yere dayanacak, biz işte o sürece hazırlanabilen bir partiysek, o bize tepside sunulanı değerlendirir ve devremi yaparız. Yeniden bir cumhuriyeti kurarız, yeniden inşa ederiz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 19:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 7 yıl Önce

yatağan chp hızla eriyor. belediye chp yi bitirecek.

yatagan li
yatagan li - 7 yıl Önce

Memet esen sen nereye geçersen geç ben senin olduğun partiye oy degil günahımı bile vermem.Yatagan da herkesi bilen biliyor.Topluma faydası olacak insanlar siyaset yapsa keşke

SIRADAKİ HABER

banner68