CHP Yatağan Kadın Kolları: Çocuklar Açlıktan Bayılıyor!

CHP Kadın kollarının okullarda ücretsiz bir öğün yemek verilmesi hakkında 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleşti.

CHP Yatağan Kadın Kolları: Çocuklar Açlıktan Bayılıyor!

Basın açıklamasını yapan CHP Yatağan ilçe Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ "Bugün 81 il,  973 ilçede Kadın Kollarımız ile eş zamanlı basın açıklaması yaparak okullarda olmazsa olmazımız olan ücretsiz öğün talebimizi haykırıyoruz" diyerek sözlerine başladı. 
"ÜLKENİN EN ACİL ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNU ÇOCUK YOKSULLUĞU!"
Kızıldağ, "ÜIkemizin en acil çözülmesi gereken sorunlarından biri, çocuk yoksulluğudur. Ekonomik kriz nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış özellikle dar gelirli aileleri vurdu. Bu da çocukların sağlıklı, dengeli beslenmesini engelledi, çocuklarda yetersiz beslenme yaygınlaştı" ifadelerini kullanarak çocuk yoksulluğuna dikkat çekti. 
"SEÇİM BİTTİ ÇOCUKLAR UNUTULDU"
"Araştırmalara göre de Türkiye'de 5 yaş altı çocukların bodurluk oranı yüzde 10'lara kadar yükseldi" diyen Kızıldağ, "Üstelik bu sayılar her geçen gün artıyor. Çocuklar açlık kıskacına hapsolmuşken, AK Parti çocukların bir ögũn yemeğine dahi göz dikti. Seçim öncesinde, okullarda '1 öğün ücretsiz yemek' verdiği öğrenci sayısını 5 milyona çıkaracağını vadeden tek adam iktidarı, okul öncesi ve yatılı okullarda verdiği ücretsiz öğünü kesti. Seçim bitti çocuklar unutuldu.1 milyon 400 bin öğrenciyi tek öğün doyurmak bile gözlerine battı" şeklinde konuştu. 
"TASARRUFU SARAY HARCAMALARINDAN YAPIN"
1 öğün ücretsiz yemek uygulamasının bir genelge ile kaldırıldığını vurgulayan kızıldağ, "Tasarruf yapacaksınız, Saray harcamalarından yapın. Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 100 artırılarak 10 milyar 877 milyon liraya ulaştı. Küçücük çocukların boğazından tasarruf yapana kadar şaşalı hayatlarınızdan tasarruf yapın. Bu çocuklar hepimizin. Buradan AK Parti'ye oy veren kadınlara sesleniyoruz: senin çocuğunu aç bırakan partiye oy vermeye devam edecek misin? "Her ailede en az 3 çocuk olmalı" diye şart koşanlar, bu çocukların karnı nasıl doyacak hiç düşünmüyor mu? Sorumluluk hissetmiyor mu?" şeklinde sözlerini sürdürdü. 
"AK PARTİ  ve MHP'NİN OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİ"
İktidarın, çocukların durumunu sadece seçim öncesinde oy için düşünüyormuş gibi yaptığını söyleyen ilçe Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ sözlerine şöyle devam etti:
 "Hatırlatmakta fayda var: Kasım 2022'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken, CHP'nin de içinde bulunduğu muhalefet partilerinin okullarda 1 öğün ücretsiz yemek verilmesi için sunduğu ek bütçe teklifi AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedilmişti. 
Israrlarımız ve konuyu sürekli gündemde tutmamız neticesinde eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimdeki tüm okullarda ücretsiz olarak yemek verileceğini açıklamıştı. Hatta bakan bu uygulamanın kapsamının genişleyerek, pansiyonlu okullardaki tüm öğrencilere de ücretsiz olarak yemek vereceğini 'müjde' diye duyurmuştu. Bu adımlarla, 5 milyonun üzerinde öğrenciye ücretsiz öğün verilecekti. Fakat okul öncesi ve yatılı okullarda 1 öğün ücretsiz yemek verme kararı sadece yarım dönem sürdü. İşte bu nedenle bu iktidarın, ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur diyoruz!" 
"ÇOCUKLAR AÇLIKTAN BAYILIYOR"
Kızıldağ, "Çocuklar okulda açlıktan bayılırken ücretsiz öğün konusunun rafa kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Hepimiz çok net biliyoruz ki; Özellikle okul çağındaki çocukların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Bu konuda hekimler sürekli uyarılarda bulunuyor. Yetersiz beslenmenin çocukların fiziki ve bilişsel gelişimini bozduğuna ilişkin ikazlar her geçen gün artıyor. Uzmanlar, anne karnından 0-4 yaşa kadar yetersiz beslenen çocukların hayata bir adım geriden başladığıni, bağışıklık sistemi zayıfladığı için sık hastalandığını söylüyor. Ayrıca beslenmedeki eksikliğin çocukların okullardaki başarısını düşürduğü çok net belirtiliyor" dedi. 
"ET, SÜT, PEYNİR BİLE LÜKS OLDU"
TÜİK verilerine de yer veren Kızıldağ, "Geldiğimiz son noktada çocukların sağlıksız beslendiği TÜİK tarafından dahi gizlenemedi. TÜIK'e göre 7 milyon 600 bin çocuk dengeli beslenmiyor. Toplam çocuk sayımız 22 milyon 738 bin 300. Bu çocukların yüzde 33,7'si yani 7 milyon 662 bin 807'si maddi yoksulluk çekiyor. TÜIK'in 2022 'ye ilişkin Türkiye Çocuk Araştırmasına göre meyveyi her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı ise yüzde 12.7' de kaldı. Yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu il yüzde 20,6 ile Şırnak oldu. Çocuklarımız için et, süt, peynir, yumurta ya da meyve lüks oldu" ifadelerini kullandı.
"ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTASI BOŞ"
Ulviye Kızıldağ, "Anneler çaresiz bırakıldı. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret ile geçinmeye çalışan aileler, çocuklarını okula aç gönderiyor, çocukların beslenme çantası boş... Basına yansıdığı üzere, okuldan verilen listeye göre beslenme çantasını doldurmanın maliyeti haftalık 175 TL'yi buluyor. Bir evden üç çocuk okula gittiğinde haftalık maliyet 525 TL'ye çıkıyor. Okullardan verilen listeye göre, birinci sınıfa giden bir Öğrencinin beslenme çantasına; ceviz, fındık, badem gibi kuruyemiş, bir meyve, içecek olarak süt, ayran veya meyve suyu konulması isteniyor" şeklinde konuştu.
"VELİLER, ÇOCUKLARINA HARÇLIK VEREMİYOR"
Kızıldağ açıklamasının devamında, "Bir adet muzun fiyatı ortalama 15 lira, bir adet elmanın fiyatı 7 lira, küçük sütün fiyatı 9.5 lira, küçük ayranın fiyati 5 lira, küçük meyve suyunun fiyatı 7.5 lira, bir simit 15 lira iken bu beslenme çantası nasıl dolacak? Annelerin beslenme çantasına bayat ekmeği ıslatıp koyduğunu biliyoruz. Veliler, lise çağındaki çocuklara dahi harçlık veremiyor, akşamdan kalan yemekle çocuklarını okula gönderiyor. Aç bir çocuğun, sıra arkadaşının sandviçinden bir ısırık istediği haberini hepimiz utanarak okuduk" ifadelerine yer verdi. 
"SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREĞİ YERİNE GETİRİLMELİ"
Derste açlıktan bayılan çocuklar hepimizin yüreğini yakıyor. Bu utanç ükeyi yönetenlerindir. Durum bu kadar korkunç iken okullarda ücretsiz öğün olmaması kabul edilemez. Bu sorun acilen çözülmelidir. Elektrik düğmesine basıldığında dört, musluk açıldığında beş geșit vergi alan iktidar, çocuklara bir öğün ücretsiz yemeği vermelidir. Bu bir lüks değil, zorunluluktur. Ülkemizi ekonomik krize sürükleyen, derin yoksulluğu yaygınlaştıran iktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir. 
"ÇOCUKLARIN AÇLIĞI ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAZ"
Çocukların açlığı üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini vurgulayan Kızıldağ, "Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene, çocuklarımız okulda karnını doyurana dek verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimiz olan çocukların hayatının göz göre göre karartılmasına izin vermeyeceğiz. Bugün ülke genelinde tek ses olduk, iktidara sesleniyoruz: Ücretsiz öğün acil ihtiyaçtır ve bu konu derhal çözülmelidir. Bugünden itibaren her il ve ilçede eylemler başlatıyoruz" diyerek sözlerini bitirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96