CHP YATAĞAN; “UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı, Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’teki katliamda yaşamını yitiren 33 aydın ve yazarı yapılan basın açıklaması ile andı.

CHP YATAĞAN; “UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”
 CHP Yatağan İlçe Örgütü adına İlçe Başkanı Kamil Genek tarafından Madımak Katliamı nedeni ile yayınlanan basın açıklamasında; “2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal şenlikleri sırasında, 33 aydın ve yazar, Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmiştir. Aralarında Aziz NESİN, Asım BEZİRCİ, Nesimi ÇİMEN, Arif SAĞ, Muhlis AKARSU ve Hasret GÜLTEKİN gibi sanatçıların olduğu bir organizasyon, maalesef dinci örgütlerin kışkırtması sonucu katliama dönüşmüştür. Sayıları 15 bini bulan kalabalık, içlerinde sanatçı ve aydınların bulunduğu, Madımak Oteli’ni ateşe vermiş, katliam yapmış ve aydınları öldürmüştür. Devletin ve yetkililerin hiçbir önlem almaması ve olaya karışan kişilerin bazılarının yakalanamaması olayların ciddiyetinin ne kadar ele alındığının bir kanıtıdır.

Bugün dahi, Madımak Oteli’nin müze yapılması işlemleri tamamlanmamış ve hiçbir girişimde bulunulmamıştır.

Olaylarda yaşamını yitiren, 33 aydın, şair, ozan ve düşünürü saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

2 Temmuz

Cehaletin, kör karanlığın, vahşetin, insan sıfatında hortlamasıdır.

İnsan ve insanlık adına bir utançtır. Kanayan yaramızdır.

Dilinde din sözcüklerini bilinçsizce taşıyan, insan sıfatına layık olmayan kişiliklerin, tiksindiren kanlı bir resmidir.

2 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68