CHP Yatağan’dan “çocuğa cinsel taciz” iddiasına tepki

CHP Yatağan Kadın Kolları Başkanlığı, çocuklar cinsel istismar ile ilgili basın açıklaması yaptı.

CHP Yatağan’dan “çocuğa cinsel taciz” iddiasına tepki
 Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Kadın Kolları Başkanlığı tarafından parti binasında, çocuklara cinsel istismar ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, kadın kolları üyeleri ile partililer katıldı.

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kalan 9 ve 10 yaşlarındaki 45 öğrencinin, öğretmenleri tarafından cinsel istismara maruz kaldığı iddiası ile ilgili olarak CHP Yatağan Kadın Kolları Başkanlığı’ndan tepki geldi.

Karadavut tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Karaman'da 45 çocuğumuzun din kisvesi altında örgütlenmiş Ensar Vakfı'nda cinsel istismara uğraması bizi yürekten yaralamıştır, mevcut iktidarı, planlı olarak eğitim sistemimizi dejenere ederken, çocuklarımızı denetimsiz Kuran kurslarında, eğitimcilikle ilgisi olmayan bir güruhun eline teslim etmiştir. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalı kalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ülkemizde sosyal devlete olan gereksinim her geçen gün artarken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ‘Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı'nın kötülenmesi için gerekçe olamaz’ diyerek çocuklarımıza yaşatılan acıyı daha da derinleştirmiştir. Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye ilk imza atan ülkelerden biridir. Ancak, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanının Ensar Vakfı’ndaki 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktadır. Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir. Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür maruziyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.

Söz konusu bakan derhal istifa etmelidir! Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırıyoruz. Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunun takipçisi olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95