banner80

CHP Yatağan’dan Toksöz’e: “Anlatalım Da Bilgisi Olsun”

Yatağan Belediyesi meclis toplantısında Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün, CHP Grubunun “Cenaze hizmetlerini neden yapmıyorsunuz?” sorusuna verdiği, “Cenaze hizmetlerini Büyükşehir’in işi. Burada Büyükşehir beceremediği için bunu ilçe belediyelere atıyor” cevabına CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklama da, “Başkan Toksöz yine bilmediği bir konu hakkında son derece kendinden emin şekilde yanıltıcı konuşmalar yapmıştır” denildi.

CHP Yatağan’dan Toksöz’e: “Anlatalım Da Bilgisi Olsun”

Yatağan Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. CHP Meclis üyesi Nadiye Asu Arda Uysal, cenaze sahibi olan vatandaşların cenaze defin işlemleri ile uğraşmaktan acılarını yaşayamadıklarını ve cenaze defin işlemlerini Yatağan Belediyesi’nin neden üstlenmediğini sordu.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ise CHP Uysal’ın bu sorusuna yönelik, cenaze defin işlemleri, Türkiye’nin her yerinde Büyükşehir belediyelerinin yaptığı söyleyerek; “Cenaze hizmetleri Türkiye’nin her yerimde Büyükşehirlerin yaptığı bir işlem yani bunu bir tek Muğla’da maalesef Muğla’da Büyükşehir Belediyemiz beceremediği için İlçe belediyelere bunu gönderiyor” demişti.

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’ndan Toksöz’ün bu cevabına karşılık basın açıklaması yapıldı.

“HİÇ Mİ YÜZÜNÜZ KIZARMADI?”

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Son dönemlerde politikalarını tamamen hedef saptırma, yanlış bilgilendirme, yerine getiremediği sorumluluklar nedeniyle başkalarını günah keçisi ilan etme olarak belirleyen AKP hükümetinin, yerel ayağının da farklı davranmadığını görüyoruz. Bu sözlerimizin muhatabı canlı yayınlanan Belediye Meclis toplantısında yanlış bilgilerle halkımızı kandırmaya yönelik açıklamalar yapan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’dür. Son meclis toplantısındaki sözlerini, halkın gözünün içine baka baka nasıl sarf ettiğine anlam veremedik. Sayın Toksöz diyor ki; ‘cenaze hizmetlerini Büyükşehir yapar beceremediği için bunu ilçe belediyeleri yapıyor.’ Göz göre göre bunları söylerken yüzünüz hiç mi kızarmadı? Cenaze defin işlemleri yetkisi Yatağan’ın da aralarında bulunduğu ilçe belediyeleri önerileri doğrultusunda 9 Eylül 2014 tarihinde Büyükşehir meclisinde alınan karar ve 12 Şubat 2015 tarihinde Kavaklıdere hariç tüm ilçe belediye başkanlarının imzasının bulunduğu protokolle belirlenmiştir. Bu protokol gereği tüm cenaze işlemleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılırken sadece defin ve buradan elde edilecek gelir İlçe belediyelerine bırakılmıştır. Bunun da ana sebebi vefat eden bir vatandaşımızın kendi ilçe belediyesi tarafından defnedilmesinin manevi olarak daha doğru olduğu düşüncesidir.

Bunun yanı sıra tüm Büyükşehirlerde bu işlerin tamamını Büyükşehir Belediyeleri yapıyor şeklindeki yanlış bilgilendirmeden vazgeçin, çünkü ilçe belediyelerinin defin işlemlerini üstlendiği birçok şehir bulunmaktadır. Yatağan Belediyesi Meclis toplantısında tıpkı cenaze işlemleri hakkında olduğu gibi; Başkan Toksöz yine bilmediği bir konu hakkında son derece kendinden emin şekilde yanıltıcı konuşmalar yapmıştır. Yatağan’da yapımı tamamlanan Bulvar çalışmasıyla birlikte artan ölümlü kazaların üzerini örtmek için hemen topu yine büyükşehir belediyemize atmaya çalışmıştır. Sayın Toksöz konuşmasında; Elektronik Denetleme Sistemi takılarak buradaki hız limiti düşürülsün bunu Büyükşehir 2 yıl içinde yapmak zorunda hemen yapsın diyor.

“BİZ ANLATALIM DA BİLGİSİ OLSUN”

Yatağan ilçemizde Belediye Başkanlığı gibi çok önemli bir görevde bulunan Sayın Toksöz’ün kendi ilçesi ile ilgili alınan karardan dahi haberinin olmaması gerçekten çok üzücü bir durum. Biz anlatalım da kendisinin Yatağan hakkında bilgisi olsun. Sayın Toksöz, UKOME Kurulunun 28 Temmuz 2021 tarihinde Muğla genelinde 42 adet EDS kurulmasına ilişkin Yer Tespit Raporu kabul edilmiştir. Söz konusu karar, Emniyet Genel Müdürlüğünün görüşlerine sunulması ve ilgili işlemlerin yürütülmesi için Muğla İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü EDS Komisyonu tarafından raporda bulunan bazı noktaların (14 koridor) çıkartılmasına, bazı koridorların uzatılması yada kısaltılmasına ve ikisinin birleştirilmesine karar verilmiştir.

“EDS TAKILMASI İLE İLGİLİ BİR KARAR YOKTUR”

Bu karar doğrultusunda UKOME’de kabul edilen Yatağan İlçesinde İnönü Bulvarı çıkışından Termik Santral yoluna kadar kısımdaki EDS sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılmıştır. Yani Sayın Toksöz buraya EDS takılması ile ilgili herhangi bir karar yoktur. Başkandan kamuoyuna bu tip açıklamalar yapmadan önce konuyla ilgili bilgi sahibi olup halkımızı doğru şekilde bilgilendirmesini, kimseyi kandırmanın kendisine olumlu bir geri dönüş sağlamayacağını hatırlatırız.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68