CHP’de Aday Adaylığı Reformu

2014 yerel seçimleri öncesi hazırlıklarına başlayan CHP Yatağan İlçe Teşkilatı’nda dün yapılan basın açıklamasıyla, belediye başkanlığına ve belediye meclis üyeliğine aday olacak kişilerin ücretli eğitime alınacağı belirtildi. CHP Genel Merkezi Seçim ve Yerel Yönetimler Aday Eğitimi Komisyon üyesi ve Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar tarafından yapılan açıklamada, yetişkin erkekler için kurs ücretinin 500 TL, kadın ve gençler için ise 250 TL olacağı belirtildi.

CHP’de Aday Adaylığı Reformu
 Cumhuriyet Halk Partisi’nde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık için aday adaylığı şartları değişti. 
Söz konusu görevlere aday adayı olmak isteyen kişilerin önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan kurslara katılması gerektiğine yönelik açıklama dün CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’nda, Chp Genel Merkezi Seçim ve Yerel Yönetimler Aday Eğitimi Komisyon üyesi ve Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar tarafından yapıldı. 
Eğitim şartının CHP Genel Merkezi’nden yayınlanan genelgeyle il ve ilçe örgütlerine duyurulduğunu belirten Cemal Gürpınar; “Haziran 2013'te başlayacak eğitim programı, bütünşehir ve büyükşehir kapsamında olan 30 il için iki gün, diğer 51 il için bir gün olarak gerçekleştirilecek. Bunun için 81 ilden 24 ayrı gurup oluşturuldu. Muğla ise Aydın ve Denizli’nin de içinde bulunduğu gurupta yer alıyor. Gurubun merkezini ise Aydın oluşturuluyor. 
Şu an için Aydın, Muğla ve Denizli’den oluşan gurupta 4 eğitimin gerçekleştirilmesi gündemde. 
Gurup merkezi olan Aydın’da düzenlenecek olan eğitimlerin tarihi ise, 28-29 Haziran 2013 birinci eğitim, 30 Haziran- 1 Temmuz ikici eğitim, 2-3 Ağustos 2013 üçüncü eğitim ve 4-5 Ağustos 2013 dördüncü eğitim şeklinde olacak” dedi ve eğitim programlarına başvuruların internet üzerinden yapılabileceğini belirterek; “eğitime katılım bedelleri de belirlendi. Erkek aday adayları 500 lira, kadın, genç, engelli aday adayları ve muhtarlık seçimlerine katılacaklar ise 250 lira yatıracak ve Genel Merkez Eğitim Hesabı’na yapılacak ödeme işleminin ardından başvuru gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu. 
Ayrıca Cemal Gürpınar eğitim ücretini yatırarak eğitimlere katılan kişilerin aday adaylığına müracaat etmiş sayılmayacağını da sözlerine ekleyerek; “Eğitimlere katılan herkes aday adayı sayılacak diye bir şey yok. Eğitimlerin amacı parti içinde görev alacak kişilerin daha bilinçli olabilmesi” dedi. 
CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’nda yapılan açıklama sırasında Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın yanı sıra, İlçe Başkanı Kamil Genek ve Muğla İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Katırcı ile yönetim kurulu üyeleri de yerlerini aldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER