banner80

CHP’Lİ AKKAYA VE TEKİN YATAĞAN İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ile CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Ankara Kurtuluş Parkı’nda eylemlerini sürdüren Yatağan işçilerini ziyaret etti.

CHP’Lİ AKKAYA VE TEKİN YATAĞAN İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ
 Yatağan işçileri ile sohbet eden Tekin, Yatağan işçilerine mücadelelerinin meşru olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar olan şeyler iş kazası değil iş cinayetleridir. Bütün bunlara baktığımızda CHP olarak son 10 yıldır iş yaşamı ile ilgili çeşitli defalarca CHP gerek soru önergeleri, gerek kanun teklifleri ile parlamentoya gittiğinizde göreceksiniz. CHP’li bir milletvekilinin sorusu çok sabit Bakana soruyor, İLO sözleşmesinin niye imzalamadınız diye bakanın CHP milletvekiline vermiş olduğu cevap çok dramatik çok acı veren bir cevap. Kazara o cevabı CHP’li biri vermiş olsaydı bütün gazetelerinizin manşetinde olurdu. Mücadelenizde sonuna kadar yanınızda olacağız, çok haklı bir mücadeledir” dedi.

Tekin, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin "Deprem vergileri için toplanan paralar nerede?" şeklindeki sorusuna Tekin, “Önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde size belgeleri ile açıklayacağım. Deprem vergileri toplandı, bizim ve maliyenin hesaplarına göre 50 milyar dolar. Bir iktidarın iman ve imar arasında nasıl sıkıştığını belgeler ile sizinle paylaşacağız” cevabını verdi.

İşçi kanunda yapılacak değişiklik ile artık taşeron doktor, gazeteci olacak iddiaları sorulması üzerine ise Tekin, “Bu taşeron siyasetçiye kadar gidecektir bunu bilin. Böyle şey olur mu? Böyle ciddiyetsizlik olur mu? İnsana saygınız yoksa bari sağlığa saygınız olsun” diye ifade etti.

Akkaya ise, “Hizmet alımı yaparak üretimi özel sektöre devretmesinin sonuçlarını bir kez daha Soma’da gördük. Bugün burada siz Yatağan işçileri 47 gündür burada direniyorsunuz, ‘Yatağan özelleştirmesine dur’ demek için yaklaşık 250 gündür de gene Yatağan’da işçiler bu sömürü düzenine karşı orada direniyorlar. 301 madenci şehidimizin sorunları neden öldükleri tespit edilmeden tam manasıyla sorumlular kamuoyunun önüne çıkarılmadan cezalandırılmadan Yatağan ve diğer özelleştirmeler derhal durdurulmalı Yeniköy ve Kemerköy santrallerinin ihaleleri de iptal edilmelidir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68