CHP’li Alban’dan fıstık çamlarının kesilmesine tepki

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Yatağan ilçesine bağlı kırsal Gökgedik Mahallesi’nde, feldspat madeni çıkarmak amacıyla, köylülerin tek geçim kaynağı olan asırlık çam fıstığı ağaçlarının kesilmek istenmesi girişimine karşı köylülere destek oldu. CHP’li Alban, “Sermaye uğruna doğanın talan edilmesine, köyün tek geçim kaynağı olan çam fıstığı ağaçlarının kesilmesine geçit vermeyeceğiz” dedi.

CHP’li Alban’dan fıstık çamlarının kesilmesine tepki

Yatağan ilçesine bağlı kırsal Gökgedik Mahallesi’nde yaşayanlar, geçim kaynakları olan çam fıstığı ağaçlarının bir maden firması tarafından kesilip yok edilmesine karşı direnişe geçti. Yaklaşık olarak 4 yıldır köyde sınırlı bir alanda faaliyet gösteren maden firması, saha genişletme çalışması adı altında köydeki ağaçları kesmek istedi. Köylülerin direnişine, önceki gün köyü ziyaret ederek konuyu yerinde gören CHP’li Alban’dan destek geldi. 

“Köylünün hakkını savunacağız”

Köylünün tek geçim kaynağı olan fıstık ağaçlarının, maden firmasının genişleme çalışması adı altında yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Alban, sermayeye karşı köylünün haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade etti.

İktidarın rant odaklı ekonomi programları nedeniyle, maden ve yapı malzemesi çıkarımı yüzünden ülkenin her karış toprağının tahrip edilmesine izin verdiğini, bu politikalarından dolayı en çok zarar gören bölgelerin başında Ege Bölgesi’nin geldiğini savunan Alban, “AK Parti'nin ekolojik dengeyi bozan yağma ve talan politikalarına karşıyız. Bunun için hukuk çerçevesinde, köylülerimizle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Suyumuza ve toprağımıza göz diktiler”

AK Parti döneminde, toprak kanunlarında yapılan değişikliklerle verimli tarım alanlarının imara açıldığını ve tarımsal üretimin gerilediğini belirten Alban, “Dünyada besin stokları kendine yeten ülkelerden biri iken, Türkiye buğday gibi temel tarım ürünlerini bile ithal etmeye başladı. Ekolojik alanlar, önemli doğa alanları, orman alanları, yaylalar, meralar ve sulak alanlarda HES, termik santral, nükleer santral, maden ocağı, taşocağı vb. her türlü yatırımın yapılabilmesine olanak tanındı. 16 yıldır ciddi bir yağma ve talan bilançosu ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’li Alban, konunun her şart altında takipçisi olacaklarını kaydetti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68