CHP’li Girgin: “İhale kapsamından tamamen çıkarılsın”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Menteşe ilçesindeki Karabağlar Yaylası’nda kömür arama projesinin durdurulmasına rağmen iptal edilmediğine işaret etti.

CHP’li Girgin: “İhale kapsamından tamamen çıkarılsın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yaptığı yazılı basına açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
“Üçüncü Derece SİT Bölgesi olan Karabağlar Yaylası’nın, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından ‘Ege Bölgesi Kömür Aramaları Projesi’ne alınması ile başlayan sondaj çalışmaları durdurulduğunu AK Parti İl Başkanı ve AK Parti Muğla milletvekilleri imzalı bir duyuru ile öğrenmiş bulunuyoruz. Kamuoyunun hassasiyetinin dikkate alınması bakımından bu gelişmeyi olumlu ancak eksik buluyoruz. Açıklamada ‘tekrar değerlendirmek üzere durdurulmuştur’ denmekte ve nasıl bir değerlendirme yapılacağı muğlak kalmaktadır. Köklü çözüm, MTA’nın uhdesinde bulunan 201600344 sicil numaralı, 6626 hektarlık bu ruhsat alanını Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne terk etmesi ve ihale kapsamından tamamen çıkarılması kararının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ilan edilmesidir. Aksi halde Muğlalılar korkulu rüya görmeye devam edeceklerdir ve sondajların durdurulması tepkiler üzerine bulunan geçici çözüm olmaktan öteye gitmeyecektir.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER