CHP’Lİ GİRGİN TBMM’DE 1 YILLIK ELEKTRİK FATURALARINI KARŞILAŞTIRDI

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında; bir yıllık elektrik faturalarını karşılaştırdı.

CHP’Lİ GİRGİN TBMM’DE 1 YILLIK ELEKTRİK FATURALARINI KARŞILAŞTIRDI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler dün yapıldı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin şunları söyledi:

“Türkiye son 20 yıldır kadir kıymet bilmez bir hayırsız mirasyedi iktidar tarafından yönetiliyor. Adeta öç alırcasına cumhuriyet kazanımları har vurup harman savruluyor. Sektör tamamen yerli ve yabancı şirketlerin insafına terk edildi. Özelleştirme politikaları vatandaşa pahalılık, zam ve enerji yoksulluğu olarak geri dönmekte.”

Girgin, “Vatandaş resmen soyuluyor” diyerek, bir yıl önceki temmuz ayı elektrik faturası ile bu yılın ağustos ayına ait elektrik faturasını gösterdi. Girgin, şöyle konuştu:

“İki fatura arasında elektrikte yüzde 61 fark var. Ocak ayından beri elektriğe gelen yüzde 30 zamma karşılık; hangi memura, hangi emekliye, hangi işçiye son bir yılda yüzde 30 oranında zam yaptınız? Son üç yılı ele alalım. Konutların ödediği elektrik birim fiyatı, 2018’in başında 45 kuruştan, 2021’in sonunda 91.5 kuruşa çıktı. Konutlarda kullanılan 1 metreküp doğal gaz 2018’in birinci döneminde 114 kuruş iken 2021’in ikinci döneminde 149 kuruştan faturalara yansımakta. EÜAŞ’tan 24 kuruşa çıkan elektrik halka neredeyse 4 katına, 92 kuruşa satılıyor. Bayın Bakan arada kimler zengin ediliyor. Elektriğe yeni zam da kapıda. Enerji fiyatlarının enflasyon hesaplarından da çıkarıldığını göz önüne aldığımızda iktidar 2021 yılının kasım ve aralık aylarına yüklü bir zam oranı ile girmeyi mi amaçlamaktadır?”

Girgin, TEİAŞ’ın özelleştirilmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“2019 1,6 milyar lira, 2020’de 4,8 milyar lira kar etmiş. En fazla kar eden üçüncü kamu işletmesi.. Sadece bu özelleştirme kararı bile iktidarın yaşadığı kaynak sıkıntısının halkımızın geleceğine vurulan bir pranga olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68