CHP’li Girgin’den TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na kınama

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB 75. Mali Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi.

CHP’li Girgin’den TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na kınama

Emekli bir maden işçisi olan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen TOBB 75. Mali Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya sert tepki gösterdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “TOBB 75. Mali Genel Kurulu’nda, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, işçi alacaklarında zamanaşımı süresinin 5 yıldan 1 yıla düşürülmesini istedi. Zaten kıdem tazminatı gibi bazı alacaklarda 10 yıl olan süre 5 yıla düşürülmüştü. Bu sürenin 1 yıla düşürülmesini talep etmek aymazlıktır, arsızlıktır. Bu talebin bir adım ötesi işçiler köle olsun demektir. Hisarcıklıoğlu hem işçinin haklarını ödemek istemiyor hem de işçinin ödenmeyen alacağı için dava açma hakkını kuşa çevirmek istiyor.  TOBB başkanının önerisine göre İşçi fazla mesai yapacak, bayramda çalışacak ama hakkı ödenmeyecek. İşçinin yıllarca hakkı ihlal edilecek ama işçi sadece son 1 yıldaki alacakları için dava açabilecek. Bunu kabul etmek mümkün değildir. TOBB başkanının bu açıklamasını şiddetle kınıyoruz. İşçi alacaklarını yok etmek bir yana güvence altına almak gerekiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER