banner80

CHP’li Kemiksiz’den Başkan Toksöz’e “İtirazına Hiç Şaşırmadık”

CHP Yatağan İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Atık Su Arıtma Tesisleri Çamur Kurutma ve Yakma Tesisi” için imza kampanyası başlatan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kemiksiz, “Sayın Toksöz size bu akılları ve talimatları kim veriyorsa baştan söyleyelim doğru yolda değilsiniz” dedi.

CHP’li Kemiksiz’den Başkan Toksöz’e “İtirazına Hiç Şaşırmadık”


Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz geçtiğimiz günlerde, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Atık Su Arıtma Tesisleri Çamur Kurutma ve Yakma Tesisi’ni istemedikleri gerekçesi ile imza kampanyası başlatmıştı.

CHP Yatağan İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz de imza kampanyasına karşı yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Kemiksiz şu ifadeleri kullandı:

 “Son günlerde Yatağan İlçemizde Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Atık Su Arıtma Tesisleri Çamur Kurutma ve Yakma Tesisi”  ile ilgili Yatağan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Toksöz yine Yatağan halkını yanlış şekilde bilgilendirmiş ve halkı yanlış yönlendirerek atık tesisini Yatağan halkının da istemediği algısı yaratarak imza kampanyası başlatmıştır. Oysa ki ; Sayın Toksöz maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuştur. Sayın Toksöz’ü bu konuda kim bilgilendirmiş bilmiyoruz ama yapmış olduğu açıklamalarla görüyoruz ki kendisine Büyükşehir Belediyesinin yapmak istediği her şeye muhalif ol, her konuda açıklama yap, halkı yanlış bilgilendirip örgütle denilmiş. Sayın Toksöz size bu akılları ve talimatları kim veriyorsa baştan söyleyelim doğru yolda değilsiniz.

Yapılması planlanan tesis ile ilgili temelsiz iddialarda bulunan Sayın Toksöz; tesisin koku yapacağı, şehir merkezine yakın olması gibi iddialarla çevreye zararlı olacağını ileri sürmektedir. Yakma tesisi Atıksu Arıtma Tesisinin yanında en yakın yerleşim yerine 800 metre, termik santrale 1,5 kilometre uzaklıktadır. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Arıtma Tesisi için kapasite artırımı yapmak istediği ve Yatağan Belediyesinden yer istediğini ve sizin de bu izni vermediğinizi de bu halk unutmayacaktır. Arıtma Tesisi kapasitesinin arttırılması ile ilgili DSİ ile yapılan protokol gereğince mahallelerin kanalizasyonlarının da arıtma tesisine bağlanması planlanmış ancak bu yatırım sizin tarafınızdan engellenmiştir.

Sayın Toksöz’e soruyoruz; siz hiç tesisin çalışma prensipleri hakkında bilgi edindiniz mi? Hiç bununla ilgili araştırma yaptınız mı? Yatağan halkı bilinçlidir, sizin araştırma yapmadan Yatağan halkını tesise karşı olmak konusunda örgütlemeye çalışma hesaplarınız tutmayacaktır. Tesis hakkında bilgilenmediğiniz ve araştırma yapmadan karşı çıktığınız çok açıkça görüldüğünden biz sizi bilgilendirelim de ne tür bir tesis yapılacağı hakkında fikir sahibi olunuz.

MUSKİ’ye ait atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurlarının üstü kapalı sızdırmasız dorseli araçlarla taşınması planlanmaktadır. Tırların çamur döküm işlemi kapalı alanlarda gerçekleştirilecek ve böylelikle kötü kokuların ortamdan emilmesi sağlanacaktır. Son teknoloji koku giderme sistemleri ile arıtma sağlanacak, böylelikle hiç bir koku yayılmasına sebebiyet verilmeyecektir. Arıtma çamuru kapalı sistemlerle öncelikle bir ön kurutma işlemine tabi tutulacak, daha sonra yine kapalı sistemlerle akışkan yataklı yakma tesisine aktarılacaktır. Yakma tesisinde 850 °C’de yakma işlemi gerçekleştirilerek atıktaki bütün patojen maddelerin yok edilmesi sağlanacaktır. Yakma sonucu oluşan emisyon gazları ise 5 aşamalı filtre sistemlerinden geçirilerek zararlı gazlardan arıtılacaktır. Ayrıca Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi kurulmak suretiyle atmosfere bacadan salınan gazların ölçümü yapılacak, atmosfere verilen gazların kirletici etkisi ise Bakanlık tarafından sürekli olarak denetlenecektir. Dolayısıyla ne tesisin çalışması sırasında ne de nakliye sırasında çevreye zararlı bir durum ortaya çıkmayacaktır. 

Bakanlıklarınızın CHP’li belediyeleri denetlemedeki hevesini sizde iyi bildiğiniz için hiçbir zararlı ve koku yayan gazın atmosfere salınmayacağından emin olabilirsiniz.

Şuan arıtma tesislerinde ortaya çıkan arıtma çamurunun Muğla ili Büyükşehir Belediyesi olmadan önce maalesef ki çöplüklere döküldüğünü bildiğinizi düşünüyoruz.  O zaman ortaya çıkan çevre kirliliğine bu kadar tepki göstermiş miydiniz biz hiç hatırlamıyoruz. Büyükşehir olduktan sonra MUSKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara atık çamurunu vererek arıtma çamurunu bertaraf etmektedir. Bu çözüm en azından çöplüğe dökmekten daha mantıklı ve çevreci bir yöntem olmuştur. Ancak maalesef buda yüksek giderlerin oluşmasına neden olmaktadır. Büyükşehir belediyemizde bu giderlerin önüne geçmek, maliyetleri azaltmak ve tasarruf sağlamak adına yakma tesisini kendisi kurmaya karar vermiştir.

Bu tesiste termal işlemlerden geçirilerek yakılan çamur elektriğe dönüşecek, sistem kendi tükettiği enerjiyi kendisi karşıladığı gibi, arta kalan elektrik enerjisi ile atıksu arıtma tesisini besleyecek. Böylelikle kamu kaynakları daha verimli kullanılacak ve buradaki giderlerin ortadan kaldırılması ile yeni yatırımlara kaynak sağlanacaktır. Bu şekilde hem Muğla halkı kazanmış olacak hem de akla bilime uygun bir geri dönüşüm sağlanmış olacaktır.

Sayın Toksöz bu kadar önemli bir tasarruf sağlanacak olan projeye itiraz etmiş olmanıza hiç şaşırmıyoruz. Ancak size tavsiyemiz bu tesisi kurmuş olan illerden biri olan Gaziantep, Manisa ve Antalya illerini ziyaret etmeniz. Bizim tek istediğimiz halkımıza hizmet etmek, halkın cebinden çıkanı tekrar cebine geri döndürmektir. Nerede vatandaşımıza yararlı, şehrimizin geleceğini garanti altına alan yatırım varsa bizler her zaman oradayız, destekçisiyiz. Tüm Yatağan halkının içi rahat olsun, ne size zarar verecek bir projeyi destekleriz ne de Yatağan’a hizmet verecek hizmetleri engelleriz. Bu tesis tüm Muğla’da önemli bir tasarruf sağlayacak ve bunun hiç kimseye ve çevreye zararı olmayacaktır. Sayın Toksöz; bu çevre duyarlılığınızı başkaca kirleticiler karşısında da göstermenizi, ancak karşı çıkmadan ve halkı kandırmadan önce bilgilenmenizi tavsiye ederiz.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68