CHP’li Özcan, Demeç Gazetesi’nin gündeme taşıdığı hava kirliliğine el attı!

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, pazartesi günü Yatağan ilçesinde meydana gelen hava kirliliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlık vatandaşın aklıyla alay ediyor” diyerek tepki gösterdi.

CHP’li Özcan, Demeç Gazetesi’nin gündeme taşıdığı hava kirliliğine el attı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, 5 Ekim Pazartesi günü Yatağan’da meydana gelen yoğun siyah duman vesilesiyle bir açıklama yaptı.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’ye ait santral hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergeleri verdiğini belirten CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Bakanlık bir soru önergesine hava kalitesi ölçüm cihazında yazılım güncellemesi yapıldığını, bir diğer soru önergesine ise Muğla ili genelinde 7 adet hava kalitesi ölçüm cihazı olduğunu ve ölçümlerin www.havaizleme.gov.tr adresinden yapılabileceğini tarafıma iletmiştir. Ancak bu bilgiler ışığında www.havaizleme.gov.tr adresine girildiğinde sadece 1 verinin vatandaşlarla paylaşıldığı ve bunun Muğla’nın Menteşe ilçesine ait olduğu görünmektedir. Bakanlık iddia ettiği gibi diğer 6 istasyonun verilerini şeffaf bir biçimde vatandaşlarla paylaşmamakta ve verileri gizlemektedir” diye açıklama yaptı.

“Bakanlık vatandaşın aklıyla alay ediyor”

Eğer hava izleme mekanizması çalışıyor olsaydı, bu veriler kayıt altına alınır ve gerekli idari süreçler ve yaptırımlar yapılırdı diyen Özcan; “Durum bu kadar ortadayken, verileri vatandaşlardan saklayan Bakanlık vatandaşın aklıyla alay etmekte, üzerine düşen yaptırım gücünü kullanmamaktadır” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68