CHP’li vekil, haberimizi meclis gündemine taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Demeç Gazetesi’nin 14 Aralık 2018 tarihinde gündeme getirdiği “Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun uzun süredir ‘geçersiz’ konumda olmasını” meclis gündemine taşıdı. Bakanlık ise, 2 yıldır yazılım temini çalışması yürüttüklerini açıkladı.

CHP’li vekil, haberimizi meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, Demeç Gazetesi’nin 14 Aralık 2018 tarihinde “Bu istasyonlar ne işe yarıyor? Süs diye mi kondu?” başlığıyla gündeme getirdiği “Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun uzun süredir ‘geçersiz’ konumda olmasını” yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

Özcan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Termik santraller, kamuoyunda da dikkat çektiği üzere doğaya birçok tehlikeli gaz salmaktadır. Bu gazlar, santralde çalışan ve çevresinde yaşayanlarda başta solunum sistemi, dolaşım sistemi ve merkezi sinir sistemi hastalıkları olmak üzere anormal doğumlar, kanserler ve sinogenetik hasarlara sebep olmakta, halk sağlığı uzmanları ve çevreciler, çevre ve halk sağlığına taksirle zarar veren bu husus hakkında ciddi uyarılar yapmaktadır” dedi.

Anayasa’nın 56’ncı madde hükümlerine göre, çevre ve insan sağlığına zararı olan bir işletmenin, sürekli denetlenmesi gerektiğini ve devletin çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek için bütün önlemleri alması gerektiğine vurgu yapan Özcan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Tüm bu halk ve çevre sağlığı sorunlarına rağmen www.havaizleme.gov.tr’den takip edilebileceği üzere Yatağan ilçesinde hava izleme istasyonu faaliyet göstermemektedir. Konu ile ilgili olarak, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ndeki yetkililer, hava izleme istasyonunun 20 Temmuz 2018’de gerçekleşen ve kömür taşıyıcı bant sisteminin göçmesi sonucu oluşan maddi ve can kayıplı olayda, istasyonun da zarar gördüğünü ve hasarlı olan istasyonun ne zaman tamir edilip faaliyete geçeceğini bilmediklerini, konunun muhatabının bakanlık olduğunu bildirmektedirler. Yatağan Termik Santrali tekrar çalışmaya başlamadan önce bu istasyonun çalışır hale gelmesi ve raporlama yapması gerekmektedir. Teknik olarak ölçülemeyen hiçbir şeye müdahale edilemeyeceği göz önüne alınmalıdır.”

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, şu açıklamaya yer verildi:
“Söz konusu tesiste, İl Müdürlüğümüze iletilen şikayetler doğrultusunda izleme kontrol uygulamaları ile denetimler yapılmaktadır. Ayrıca tesiste sürekli emisyon ölçüm sistemi bulunmaktadır. Baca gazı arıtma emisyon değerleri bakanlığımızca ve valiliğimizce incelenmekte olup Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerleri aşmamaktadır. Ege Temiz Hava Merkezi kurulumu projesi kapsamında, Muğla ili, termik santrallerinin bulunduğu Milas ve Yatağan ilçelerinde hava kalitesi değerlendirilmesi amacıyla toplam 3 adet Hava Kalitesi İzleme İstasyonu (HKİİ) kurulmuştur. Yatağan ilçesindeki Hava Kalite İzleme İstasyonu 2005 yılında bakanlığımızca kurulmuş olup, Ege Temiz Hava Merkezi kurulumu projesi kapsamında söz konusu istasyonun revizyon çalışmaları tamamlanmıştır. Belirtilen istasyonlarda kükürtdioksit, partikül madde, karbonmonoksit, azotoksitler ve ozon parametrelerinde ölçümler yapılmaktadır. Yatağan ilçesindeki revizyonu tamamlanan Hava Kalitesi İstasyonlarının verileri konusunda bakanlığımızca yazılım temin çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda, söz konusu istasyonları yazılım işlemleri tamamlandıktan sonra bütün veriler www.havaizleme.gov.tr kamuoyunun bilgisine sunulacak ve anlık olarak görüntülenecektir. Bakanlığımızca kurulan tüm Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarının verilerine www.havaizleme.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Yatağan Termik Santrali’nde bakanlığımız tarafından 2014-2019 yılları arasında toplam 21 denetim yapılmıştır.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68