CHP'Lİ VEKİLLER, ACILI AİLEYİ ZİYARET ETTİLER

CHP'Lİ VEKİLLER, ACILI AİLEYİ ZİYARET ETTİLER

CHP'Lİ VEKİLLER, ACILI AİLEYİ ZİYARET ETTİLER

Bozarmut Beldesi'nde 30 Temmuz tarihinde yolun karşısına geçmek isterken, çimento tankerinin altında kalarak yaşamını yitiren 20 yaşındaki Eda Yassıalan'ın ailesini ziyaret ederek, olay yerinde incelemelerde de bulunan CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Algan ve Prof. Dr. Nurettin Demir, çarpıcı açıklamalarda bulunarak, emniyet şeridinin kaldırıma dönüştürüldüğünü belirlediklerini, konuyu Meclis gündemine taşıyacaklarını söylediler.

Eda'nın annesi Edeviye Yassıalan ise, kaza yerinde rapor tutan polislerin çizdiği krokide, tankerin kızlarına yolun ortasına çarptığı şeklinde rapor hazırladıklarını, oysa ki kaza sonrası kanlar içindeki kızını orta refüjün hemen yanında bulduğunu belirterek; “O polisi getirin bana, zenginlerin dünyası, lanet olsun, yavrumu kaybettim ben” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Algan ve Prof. Dr. Nurettin Demir, beraberinde Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Bencik Belediye Başkanı Salih Haney, Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban, CHP İlçe Başkanı Kamil Genek ve bazı partililerle birlikte,  geçtiğimiz Çarşamba günü akşam saatlerinde Bozarmut Beldesi'ndeki kazada yaşamını yitiren Eda Yassıalan'ın evine giderek, baba Ahmet ve anne Edeviye Yassıalan'a başsağlığı dilediler. Ziyaretin ardından Bozarmut Beldesi'nden geçen ve kazanın yaşandığı Yatağan-Muğla Karayolu'nda inceleme yapan milletvekilleri, yolda emniyet şeridi olması gereken kısmın kaldırıma dönüştürüldüğü tespitinde bulundular ve konuyu Meclis'e taşıyarak, olayın takipçisi olacaklarını açıkladılar.

 “KALDIRIM OTOYOL ÜZERİNE YAPILMIÅž”

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı olan CHP Muğla Milletvekili Algan; “Önemli bir otoyol üzerinde bulunuyoruz. Buradaki bir çelişkiye dikkat çekmek istiyorum: Normalinde duble yollarda iki şerit ve bir de emniyet şeridi bulunur ki, olması gereken de budur. Ama burada yapılan uygulamada, Belde içerisinden geçen kısım için, emniyet şeridi kaldırım haline dönüştürülmüş. Oysa ki Karayollarının kamulaştırılan sınırı ise, yoldan on metre daha ileride. Burada kaldırımı otoyol üzerine değil, gerçek yerine yapmak gerekirdi. Burada kaldırım yapıldığı için arıza veya zorunlu nedenlerle, park ve duraklama yapacak olan araçlar kaldırıma çıkmış durumda. Araçlar eğer kaldırıma çıkarak bekleme yapacaksa, bu yaya kaldırımına ne gerek vardı. Araçlar yolda durduğu zaman ise, Karayolu direkt olarak tek şeride düşüyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. İkinci sorun ise, güzergahta ne bir alt geçit var, ne de üst geçit var. Belde ortadan ikiye bölünmüş durumda, biz bile yolun karşısına geçmek isterken, dakikalarca beklemek zorunda kaldık. Yetkililerin de bu noktada duyarsız olduklarını görüyorum. Biz bu konunun üzerinde ciddiyetle duracağız ve Meclis'te gerekli soru önergelerimizi vereceğiz ve konunun da takipçisi olacağız” diye konuştu.

 “BAÅžKAN'IN EVİNİN ÖNÜ EMNİYET ÅžERİTLİ”

Eda'nın dedesi, Bozarmut Beldesi Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Ali Avcı ise gözyaşları içerisinde elindeki yazışmaları göstererek; “Torunumu kaybettim başka torunlar ölmesin, ben daha bu kaldırım yapılmadan önce Belediyeyi ve Karayolları'nı hem sözlü ve hem de yazılı olarak uyardım, ama dikkate alınmadı. Belediye Başkanı Dursun Karşıalan, buradaki emniyet şeritlerini kaldırıma dönüştürdü. Ama kendi evi de Karayolu kenarında olduğu halde, orada kaldırım değil emniyet şeridi var. Ayrıca bu konuda Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanı, Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na müracaatlarda bulundum. Torunumu kaybettikten sonra bu kaldırımlar kaldırılsın diye tekrar yazdım, talebimizi ilettim. Ancak hiçbir cevap veya geri dönüş olmadı. Meskun mahalden geçen duble yolda hız sınırının düşmesi gerektiğine dair bir uyarı levhası da yok. Hız sınırı 120, araçlar adeta uçarak geçiyor ve herkes buna sessiz kalıyor” diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir gurup arkadaşı, Eda'nın yaşamını yitirdiği noktaya çiçekler bıraktı. Jandarma ve Bölge Trafik Ekipleri, ziyaret ve açıklamalar sırasında yolda geniş güvenlik önlemi aldılar.

Bozarmut Belediye Başkanı AKP'li Dursun Karşıalan ise iddiaları yalanlayarak; “Karayolları'nın projesine müdahale etme şansımız yok” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68