CHP'NİN 88. KURULUÅž GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

CHP'NİN 88. KURULUÅž GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

CHP'NİN 88. KURULUÅž GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

9 Eylül 1923,te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 88. kuruluş yılı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle kutlandı.

Kuruluş yılı dolayısıyla, ilçemiz CHP İlçe Örgütü tarafından kutlama töreni düzenlendi. Törende yapılan konuşmalarda, CHP'nin emperyalizme karşı savaş veren, devlet kuran ve tüm dünyada ezilen halklara örnek olan tek parti olduğunun altı çizildi.

CHP ilçe binası önünde toplanan partililer, saat 12.00'de ellerinde parti ve Türk bayrakları ile çarşı içi Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi'ni takiben,  Atatürk Anıtı önünde toplandılar. Törene CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar  İl Genel Meclis üyesi  Eyüp Katırcı, belde belediye başkanları, ilçe yöneticileri, belediye meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları, davetli muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

Sunumunu CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Özsoy'un yaptığı törende, il olarak CHP İlçe Başkanı ve kortej tarafından Atatürk Anıt,ına çelenk konuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende günün önem ve anlamı ile ilgili konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Kamil Genek; “sayın belediye başkanlarım, belediye meclis üyelerim, il genel meclis üyelerim, kadın kollarım, gençlik kollarım, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri, partimizin değerli üyeleri sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 9 Eylül 1923 tarihinde kurulmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik devrimcilik ilkelerine bağlı, evrensel ve sosyal demokrasinin, özgürlük, eşitlik, dayanışma, barış, emeğin yüceliği, hukukun üstünlüğü, dengeli kalkınma, refah, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasi değerlerine ve insan haklarına dayanan, gücünü halktan alan, sosyal demokrat bir partidir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin amacı: Ülkenin güvenliğini ve bütünlüğünü, ulusal birliğini, ekonomik ve siyasal bağımsızlığını, yurtta ve dünyada barışı koruyup güçlendirmek, yaygın hızlı ve dengeli kalkınmayı, insanca hakça gelişmeyi ve toplumsal dayanışmayı sağlamaktır.

Halkın mutluluğunu, refahını, özgürlüğünü ve yönetime katılma olanağını arttırmak, çocuk ve kadın haklarını korumak, insan haklarını ve hukuk üstünlüğüne dayanan, çağdaş katılımcı ve çoğulcu demokrasinin, yerleşip kökleşmesine katkıda bulunmaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi  ve üyeleri için siyasal yaşamda görev almak onurlu bir toplum hizmetidir.

Toplumsal ve siyasal yaşamda erdemli olmak, erdemliği savunmak, korumak ve gerçekleştirmek Cumhuriyet Halk Partili olmanın ön koşuludur.

Atatürk diyor ki; 'Rica etmekle, merhamet dilemekle, millet işleri ve devlet işleri görülmez. Bir milletin şeref ve istikbali ile oynanamaz, Türk milleti bunu bir an aklından çıkarmamalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi ayrıcalıkları olan bir partidir. Ulusal mücadele içerisinde doğmanın, Atatürk tarafından kurulmanın onurunu taşıyan, cumhuriyetin kurucusu, devrimlerin sahibi ve uygulayıcısı, Türkiye'nin en köklü partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi emperyalist yayılmaya, gericiliğe, imtiyazlara ve yolsuzluklara başkaldırının simgesidir.

Bu duygu ve düşüncelerimle Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 88.yılının tüm partililerimize kutlu olmasını dilerim” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68