Çiçeği burnunda genç esnafın Bağ-Kur primleri Hazine’den

Kamu kurumu borçlarının yapılandırılmasını içeren 7143 Sayılı Kanun çerçevesinde ilk kez faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkara sağlanan imkanla 1 Haziran’dan itibaren Bağ-Kur primleri Hazine tarafından karşılanacağı bildirildi.

Çiçeği burnunda genç esnafın Bağ-Kur primleri Hazine’den
Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, kamu kurumu borçlarının yapılandırılmasını içeren 7143 Sayılı Kanun çerçevesinde ilk kez faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkara sağlanan imkanla 1 Haziran’dan itibaren Bağ-Kur primleri Hazine tarafından karşılanacağı bildirdi.

Oda Başkanı Mustafa Kuzu tarafından yapılan açıklamada, “Vergi, sosyal güvenlik primi ve kamuya olan diğer borçların yeniden yapılandırılmasını öngören 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre ilk kez faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkarlarımız için SGK primi teşviki de getirilmiştir.

Bu kapsamda, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren ilk defa faaliyete başlayan esnaf ve sanatkarlarımızın bir yıl boyunca Bağ-Kur primleri de Hazine tarafından karşılanacaktır. Ayrıca 30 yaşın altında olup ilk defa faaliyete başlayan esnaf ve sanatkarlarımızın 3 yıl boyunca toplam 75 bin liraya kadar olan kazançları vergi dışı bırakılmış, böylelikle ilk defa faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkarlarımız üç yıl boyunca vergi ve bir yıl boyunca da Bağ-Kur primi ödemeyecektir.

Genç girişimcilerde SGK primi teşvikinden adi ortaklıklar ile şahıs şirket ortaklarından yalnızca bir ortak bu haktan yararlanabilecektir” denildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56