Çiftçi Üretiyor, Ziraat Odası Pazarlıyor!

Rizeli çay üreticilerinin tarımdan hak ettiği geliri elde edebilmesi amacıyla kendi çay markasının patentini alan Rize Derepazarı Ziraat Odası’nın Meclis Başkanı İsmail Albayrak, geçtiğimiz günlerde Yatağan Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, Oda Başkanı Şenyüz Buğday’a proje hakkında bilgi verdi. Oda ziyaretinin ardından Demeç Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ferit Topaloğlu ile de bir araya gelen Albayrak; “Amacımız çay üreticisinin ürününü kendi imkanlarımızla işleyerek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak” dedi ve Yatağan zeytin ve zeytinyağı için de aynı yöntemin uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Çiftçi Üretiyor, Ziraat Odası Pazarlıyor!
 Rizeli çay üreticilerinin tarımdan hak ettiği geliri elde edememesi, Rize Derepazarı Ziraat Odası’nı harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde Yatağan Ziraat Odası’nı ziyaret eden Rize Derepazarı Ziraat Odası Meclis Başkanı İsmail Albayrak, Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday ile birlikte gazetemize açıklamalarda bulunarak,  proje hakkında bilgi verdi.

Çiftçinin ürettiği çayı kendi markalarıyla işlediklerini belirten İsmail Albayrak; “Tarım sektöründe yaşanan bazı sıkıntılar çiftçinin mağdur olmasına yol açıyor. Araya giren taşeronların ürünleri cüzi miktarlara toplayarak üzerinden kar elde etmesi bunda etkili. Bu nedenle Rize Derepazarı Ziraat Odası olarak kendi patentimizi alarak Ziraat Odası Filiz Çay markalı ürünlerimizi piyasaya sunduk. Kar amacı gütmeden hayata geçirdiğimiz proje kapsamında çay üreticilerimizden topladığımız ürünleri kendi imkanlarımızla işleyip piyasaya sunuyoruz. Ancak pazar bulma konusundaki sıkıntılarımızı gidermek için, yurt genelinde hizmet veren bütün ziraat odalarıyla iş birliği yapma yoluna gittik. Ürünlerimizin dağıtımını ziraat odaları aracılığıyla rahatça yapabiliriz.

Ayrıca, Ziraat Odası Filiz Çay markalı ürünlerimiz piyasaya göre % 40 daha ucuz olduğu gibi tat ve aroma olarak da üst kalitede” ifadelerini kullanarak, Yatağan’ın en önemli tarım ürünü olan zeytin konusunda da benzer bir projenin geliştirebileceğini belirterek; “Aynı durum zeytin üreticisi içinde geçerli. Yatağan bu konuda çok büyük bir potansiyele sahip. Ancak zeytincilikle uğraşan çiftçinin yüzünü güldürebilmek için bu gibi projeler çok önemli. Söz konusu proje ziraat odasının tek başına gerçekleştirebileceğinden daha fazla maddi kaynak gerektirebilir. Bu konuda bütün ilgili kuruluş ve yerel yöneticilerle iş birliği yapılması, Yatağan markalı zeytin ve zeytin ürünlerinin piyasada yer almasını sağlayacağı gibi çiftçinin de yüzünü güldürecektir” dedi.

İsmail Albayrak’tan proje ve patent alma hakkında bilgi alan Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday ise; “Derepazarı Ziraat Odası tarafından hayata geçirilen proje çok önemli. Yatağan Ziraat Odası olarak ürünün dağıtımı konusunda kendilerine yardımcı olacağız. Çalışmalar hakkında kendilerinden bilgi aldık. Yatağan zeytinini de Yatağan’da işleyerek piyasaya Yatağan markasıyla sunmak hem çiftçimize hem de tüketiciye fayda sağlayacaktır. Ancak Odamız bunu kendi imkanlarıyla gerçekleştirebilecek güce sahip değil. Bu konuda gereken çalışmalar el birliğiyle yapılırsa, Yatağan tarımı için dönüm noktası olabilir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2013, 17:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali özdemir
ali özdemir - 7 yıl Önce

ben denedim 10 numara çay allah razı olsun normalde çay içmeyen bana çayı sevdirdi.

SIRADAKİ HABER