banner80

Çiftçiler Günü’nde Buruk Kutlama

Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Yatağan Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlamaları, Soma’da meydana gelen olay nedeniyle buruk geçti.

Çiftçiler Günü’nde Buruk Kutlama
 Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Yatağan Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlamaları, Yatağan Ziraat Odası binasının bahçesinde gerçekleştirildi.

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında ölen maden işçileri için okunan Mevlid-i Şerif ile başlayan program, Milli Yas ilan edilmesi nedeniyle müziksiz gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını kadın çiftçiler adına İnci Önder yaptı. Önder, çiftçilik mesleğinden ve seracılık faaliyetlerinden bahsederek devletin çiftçiliği daha fazla desteklemesi talebinde bulundu.

Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, 2013 yılındaki Dünya Çiftçiler Günü öncesinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşana terör saldırısı nedeniyle kutlamaların ertelendiğini hatırlattı. Buğday, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan olay nedeniyle bu yılki kutlamaların da buruk geçtiğini söyledi ve ölen madenciler için başsağlığı, yaralanan madenciler için geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Buğday, yaptığı konuşmada; “İlçe Ziraat Odamız, bir atılım içerisine girmiştir. Yıllardır İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görev yapan memur arkadaşlarımız, gerekse halkımız, Yatağan’ın deniz seviyesinden yüksekte olmasından dolayı seracılığın Yatağan’da yapılamayacağını söylemişlerdir. Biz de Ziraat Odası olarak Yatağan’da seracılığın en iyisinin yapılabileceğini göstermek için Belediyemizden 8 bin metrekare bedelsiz bir arazi tahsisi yaptırdık. Bu arazinin içerisinde 3 bin 500 metrekare kapalı alan, 4 bin 500 metrekare de açık alan olarak tarım yapmaktayız” dedi.

Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veli Kanburoğlu, müdürlüğün destekleme çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Amaçlarının, tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi, çiftçinin kazancı ve mahsullerinin arttırılması olduğunu belirten Kanburoğlu, ilçedeki seracılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yatağan’da Kırsal Kalkınma Desteğiyle 255 kişinin başvuruda bulunarak çok sayıda ekipman aldıklarını hatırlatan Kanburoğlu; “Çiftçilerimizin tarım fuarlarına katılmasında büyük fayda görüyoruz. Bizlere veya Ziraat Odasına gelerek bilgi istemelerini ve danışmalarını istiyoruz” dedi

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Yatağan’ın sanayide ön plana çıkmasına rağmen son günlerde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın yoğun çalışmalarıyla tarımda büyük kademe kat edildiğini belirterek çalışmalarından dolayı her iki kurumu kutladı.

Daha sonra söz alan Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ve Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer ise, gelecekte enerji, gıda ve suyun savaşlara neden olabileceğine vurgu yaparak tarıma daha fazla önem verilmesi gerektiğini söylediler.

Konuşmaların ardından Yatağam METEM öğrencileri, günün anlam ve önemine dair birer şiir okudu.

Çeşitli ikramların sunulduğu programa, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, İlçe Emniyet Müdürü Ali Özher, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Program, Yatağan tarımının gelişmesinde katkıda bulunan kadın çiftçilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68